Nejlepší artisté, akrobati, mimové, žongléři, herci, muzikanti a další umělci z několika kontinentů se v druhé polovině srpna potkají na festivalu Letní Letna.

Již 14. ročník přehlídky začne 17. srpna společným vystoupením domácích i mezinárodních artistů v představením nazvaným Bestiario.

Bestiář, jak zní český překlad, bude režírovat Italka Firenza Guidi ze světoznámého velšského souboru Nofit State Circus. Večerní open-air program vznikne na týdenním pražském workshopu před začátkem festivalu. 

Bestiario propojí různé disciplíny novocirkusového umění jako je pozemní i vzdušná akrobacie, ohňová show či ekvilibristika v podání umělců ze souborů Nofit State Circus, Losers Cirque Company, Cirque Garuda nebo například Cie des Pieds Perchés. 

Režisérka Firenza Guidi je divákům Letní Letné známá svým představením Bianco, které soubor Nofit State Circus v Praze uvedl před dvěma lety. Na Bestiáři bude spolupracovat se skladatelem a hudebníkem Davidem Murrayem.

Letošní program Letní Letné má několik hlavních hostů. Kanadský Cirque Alfonse dorazí se svou novou show BARBU. Pořadatelé slibují originální akrobacii, odvážné výstupy, říznou muzikou a "perfektně upravené plnovousy." 

Francouzsko-belgický soubor Colectiff Malunés zve návštěvníky na výpravu do světa, kde se současnost prolíná s dobře známými motivy pohádek.

Po několikaleté odmlce se vrátí populární francouzský soubor Atelier Lefeuvre & André. Dvojice artistů bude návštěvníky opět svádět svými nejsilnějšími zbraněmi: humorem, svéráznou poetikou, absurditou i cirkusovým mistrovstvím.

Naopak poprvé se v Praze představí energický katalánský soubor Escarlata Circus. 

Vedle zahraničních hvězd je vždy bohatě zastoupena i česká scéna nového cirkusu. S premiérou zbrusu nového představení KOLAPS se na Letní Letné představí Losers Cirque Company.

Populární La Putyka představí unikátní představení, které vzniklo na ose Rwanda-Praha. Jmenuje se Hit a svou premiéru si odbude hned první festivalový den. 

Rovněž premiérou bude představení Hrdinky z dílny Cirkusu TeTy. Holektiv zahraje divadlo s tancem, akrobacií a kávou a Squadra Sua uvede alegorii klaunské lásky k dortům a herecké lásky ke klaunům. V programu nechybí ani divadlo VOSTO5, Feel the Universe Circus Company nebo Bratři v tricku. 

Letní Letná chystá i tři tematické večery: Cirksession představí novou vlnu cirkusové tvorby u nás, Mimesession nabídne tradiční setkání mimů všech generací a třetí večer bude patřit žonglování a žonglérskému umění.

Festival potrvá do 3. září.

Související