Městské divadlo Zlín ve čtvrtek uvedlo premiéru kabaretu Ovčáček miláček, který navazuje na loňský nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček.

Divácky úspěšné představení se trefovalo do některých představitelů politické scény, zejména do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Nyní v pokračování přibyly postavy politiků Andreje Babiše, Bohuslava Sobotky, Lubomíra Zaorálka, první dámy Ivany Zemanové či vraha Jiřího Kajínka. Diváci po premiéře odměnili herce potleskem vestoje.

Divadlo na premiéru pozvalo i Jiřího Ovčáčka, mluvčí však do Zlína nedorazil. Řediteli divadla poslal dopis, v němž uvedl, že se na premiéru nemůže dostavit, satiru zlínského divadla však ocenil.

"Již několikráte jsem veřejně ocenil, že divadlo, v jehož čele stojíte, se rozhodlo pozvednout satiru z prachu, ve kterém ležela po zlaté éře 90. let minulého století... Prostě jste úspěšně prolomili bariéru vážnosti na straně jedné a trapnosti na straně druhé," uvedl v dopise Ovčáček.

"Přijít s kvalitou, to si opravdu žádá ocenění. Myslím, že právě diváci již vystavili zelenou kartu prvnímu počinu, kabaretu Ovčáček čtveráček," dodal.

Čtvrteční premiéru nové inscenace sledoval zcela zaplněný Velký sál divadla, který má asi 700 míst.

Výbuchy smíchu a potlesk vyvolala například scéna odkazující na odposlechy Andreje Babiše a jeho vulgární výroky, jeho vystoupení v televizi či zobrazení Babiše s hnízdem na hlavě, případně tělocvičné úkony Jiřího Paroubka.

Lidé se smáli Ovčáčkovým komentářům, narážkám na kondici prezidenta či na protikuřácký zákon.

Kabaret reagoval také na události posledních dnů, konkrétně na výroky předsedy lidovců Pavla Bělobrádka o chcíplém psovi. Nechyběly ani regionální odkazy – například na boj zlínského hejtmana Jiřího Čunka s prasečím morem.

Ovčáček miláček s podtitulem Tingl tangl vznikl stejně jako Ovčáček čtveráček spontánně, herci měli jen šest zkoušek. Velkou část textu tvoří přepisy projevů, rozhovorů a tweetů.

V případě prvního dílu byla podle ředitele divadla a autora Petra Michálka impulzem k vytvoření kabaretu kauza kolem předání státních vyznamenání a Jiřího Bradyho.

"Ve dvojce byly spouštěcím impulzem tanečky kolem výkladu ústavy," řekl ve čtvrtek Michálek.

Rámcem Ovčáčka miláčka je debata kandidátů na prezidenta.

"Ocitáme se v lednu 2018 a dovnitř nabalujeme historky smyšlené i nakopírované z různých zdrojů. Mám rád ten moment, kdy to, co čtu v novinách, jen přemístíme na divadlo, a v tu chvíli je to velká legrace," uvedl ředitel.

Mluvčího prezidenta opět ztvárnil Marek Příkazký. "Tentokrát mi trochu odlehlo, pozornost není primárně soustředěná na mě," řekl herec.

Předsedu hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše hraje Zdeněk Julina.

"Není jednoduchý ten pán. Když mluví klidně, snaží se mluvit krásně česky, a proflákne se, že je Slovák, až když se rozčílí. Jinak se snaží chovat velice kultivovaně a to je na něm asi podezřelé. Podle mě je to výborný herec," řekl Julina.

Po premiéře herci a ředitel divadla diskutovali s diváky, například o tom, zda se cítí jako aktivisté.

Julina uvedl, že je moc rád, že může ve hře hrát. "Je to aspoň nějaký způsob, jak můžu říct, že s něčím nesouhlasím," vysvětlil herec.

Původní inscenace Ovčáček čtveráček vzbudila velký zájem diváků. Divadlo ji odehrálo v několika městech, derniéra byla v únoru v Praze, satelitem se přenášela do desítek kin v zemi, kde ji vidělo přes 17 tisíc lidí.

Záznam představení divadlo v květnu zveřejnilo na YouTube. Nyní je naplánováno několik repríz ve Zlíně, se zájezdy do jiných divadel se z technických důvodů nepočítá. Podle Michálka se však opět jedná o přenosu představení do kin.