Původní dramatizace románové prvotiny rakouského spisovatele Roberta Musila nazvané Zmatky chovance Törlesse příští pátek 22. září zahájí novou sezonu pražského Divadla Disk.

Scéna pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění do ní vstoupí s novým vedením a opraveným sálem.

Nová ředitelka Tereza Sochová ve funkci vystřídala Michala Lázňovského, který odešel po 15 letech.

Inscenace Musilova příběhu z prominentního internátu pro ty nejlepší, kde se zdánlivě nevinná hra mezi dospívajícími mění v nelítostný boj o přežití, vznikla pod záštitou rakouského velvyslanectví.

Se studenty čtvrtého ročníku herectví Katedry činoherního divadla adaptaci připravil režisér Ondřej Štefaňák.

"Törless je příběhem o dospívání a hledání vlastního hodnotového systému, což je aktuální pro jakoukoli dobu,“ popsal dramaturg a spoluautor dramatizace Martin Satoranský.

„Náš hrdina se dostává do prostředí, které nezná, nerozumí pravidlům. Jeho spolužáci se snaží dostat na výsluní, jsou pro to ochotni udělat téměř cokoliv. A tak najde největší grázly a přizpůsobí se jejich pravidlům, přijme jejich chování. Nakonec je to právě on, kdo brutální praktiky svých kamarádů vybrousí k dokonalosti," dodal Satoranský.

Nová šéfka Disku Tereza Sochová, která je bývalou studentkou DAMU, v divadle neplánuje radikální změny. Ráda by jen docílila většího propojení s divadelní fakultou pražské školy.

Vedle diskusí s tvůrci, prohlídek zákulisí a klauzurních představení ve Studiu Řetízek hodlá Sochová rozvíjet lektorský program, jehož pilotní workshopy měly v minulých dvou letech úspěch.

Zapojit chce posluchače všech sedmi kateder DAMU, ale také Filmové a televizní fakulty. Přáním nové šéfky je, aby se Disk stal jakýmsi "meeting pointem" celé Akademie múzických umění.

Zlepšením budou od listopadu titulky jako další sblížení se zahraničními studenty.

Titulkovat se zatím budou vybrané reprízy inscenace Törless. V plánu jsou anglické i německé překlady.

Režisér adaptace Törless Ondřej Štefaňák studuje druhým rokem magisterský program režie činoherního divadla.

Loni byl asistentem režie u inscenace Das Narrenschiff v režii Dušana Davida Pařízka ve vídeňském Volkstheateru, spolupracuje s pražským Studiem Hrdinů.

Související