Umělecký šéf pražského Studia Ypsilon a režisér Jan Schmid s herci začal zkoušet nové představení nazvané Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně pocta Jaroslavu Ježkovi.

S premiérou divadlo počítá v polovině prosince.

V repertoárové novince chce autor a režisér Schmid s ostatními tvůrci vzdát poctu Jaroslavu Ježkovi jako nedoceněné osobnosti české hudby a kultury.

V inscenaci neopomenou ani jeho souputníky Jiřího Voskovce a Jana Wericha, uvedla mluvčí divadla Aneta Filipová.

"Představení bude mít převážně hudební a taneční charakter s podtitulem, který je v duchu připomínky geniálního českého hudebního skladatele. Zařadíme do něj mnoho známých Ježkových písní, ale také neznámá dílka, velmi hravá, pocházející z jeho spíše vážné hudby," doplnil dramaturg Jaroslav Etlík.

Také z tohoto důvodu se na inscenaci bude podílet koncertní mistr Tomáš Víšek, který se zabývá Ježkovým klavírním dílem.

Ypsilonka vstoupila do nové sezony minulý týden v pořadí 95. reprízou inscenace nazvané Faust a Markétka (a nejen to). Premiéru měla před osmi lety.

Studio s více než padesátiletou tradicí ovlivňuje českou divadelní historii i současnost. Pohlíží na ni ale jinak – s humorem, úctou a nadhledem.

V repertoáru má na dvou scénách dvě desítky inscenací. Některé z nich uvede v září a říjnu také v Plzni, Děčíně, Karviné a Kolíně.

Související