Brněnské divadlo Buranteatr před startem 13. sezony dokončuje renovaci foyer a kavárny.

Hotovo musí být v sobotu večer, kdy je na programu první premiéra. Jde o inscenaci Železný major, kterou režisér Pavel Baďura popisuje jako komiks na jevišti, tematicky zasazený do Brna. "Těším se, jaká bude odezva na komiks jako žánr, který jsme se pokusili udělat divadelními prostředky," řekl tento týden Baďura.

Jako další premiéru soubor chystá pohybovou inscenaci na motivy básně Lawrence Ferlinghettiho Svět je báječné místo, dále zatím nespecifikovanou činoherní novinku a další autorské představení věnované sexu.

Osmadevadesátiletý americký básník Ferlinghetti svolil k využití své básně bez nároku na honorář.

Na rekonstrukci foyer a přestavbu kavárny divadlo prostřednictvím komunitního financování vybralo 340 tisíc korun, další peníze přidá z vlastních zdrojů.

Sokol jako majitel budovy, funkcionalistického stadionu v Kounicově ulici, zaplatí honorář architekta a třeba také renovaci podlah či oken.

S dalšími úpravami a vylepšeními divadelníci počítají v příštích měsících a letech.

Kromě vlastních inscenací Buranteatr postupně rozšiřuje nabídku tvůrčích dílen.

"Naším cílem je díky spolupráci s inspirativními lektory a divadly podpořit a rozvíjet platformu pro žánr fyzického a improvizačního divadla, umožnit profesionálům i širší veřejnosti vyzkoušet tyto dva žánry, které nás v divadle zajímají, v posledních letech získávají na významu a v Brně jsou dosud značně opomíjeny," uvádí umělecký šéf divadla Juraj Augustín.

Buranteatr v Brně působí od roku 2005, původně vznikl jako generační divadlo, složení i zaměření se ale postupně vyvíjí.

Dosud divadelníci připravili 48 premiér a na repertoáru mají 12 inscenací, vystupují na festivalech v Česku i zahraničí.

Související