Novým šéfem činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě bude od počátku příštího roku herec a režisér Vojtěch Štěpánek.

Ve funkci nahradí Petera Gábora, jemuž končí termínovaná smlouva. Změnu tento týden oznámil ředitel divadla Jiří Nekvasil.

"Panu Gáborovi končí termínovaná smlouva. My jsme se domluvili na nějaké pětileté perspektivě a to vyhodnocení je takové, že tu éru můžeme považovat za uzavřenou. Činohra potřebovala nový impulz," vysvětlil Nekvasil.

Podle něj se výměna chystá zhruba tři čtvrtě roku. Pod vedením pětatřicetiletého Štěpánka činohra "začne psát svou novou kapitolu a naváže na všechno dobré, co v ní je“, věří Nekvasil.

Štěpánek na Státní konzervatoři v Praze studoval hudebně-dramatický obor pod vedením Hany Maciuchové a Jana Novotného. Od roku 2004 působil ve Strašnickém divadle v Praze jako herec a režisér. Roku 2012 nastoupil jako kmenový režisér Divadla Komedie, kde od roku 2014 působil též jako ředitel.

"Pod jeho vedením se divadlo profilovalo jako Centrum východní dramatiky, přičemž se soustředilo na uvádění dosud neobjevených či zcela nových her dramatiků východních proveniencí," doplnila mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Štěpánek řekl, že jeho cílem v Ostravě bude, aby herci činoherního souboru byli stejně dobří, na stejné úrovni a byli "sladěni na jednu frekvenci".

"Budu volit takové tituly, o kterých budu přesvědčen, že jsou divácky atraktivní, tematicky rezonují s dnešním světem, ale především se budou spíše než o formální režijní koncepci opírat o výjimečné herecké výkony a skvělou hereckou souhru," popsal Štěpánek.

Toho ostravští diváci mohou znát jako režiséra inscenací Budovatelé říše a Obraz uvedených v divadle Komorní scéna Aréna. Tam Štěpánek nyní připravuje premiéru hry Václava Havla Vyrozumění.

Související