Výjimečné inscenace z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska uvede letošní Pražský divadelní festival německého jazyka, který se uskuteční ve dnech 19. listopadu až 1. prosince.

Prestižní přehlídku nejvýraznějších divadelních produkcí z německy mluvící oblasti bude hostit několik pražských scén, poprvé také multifunkční prostor Forum Karlín.

Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň do Prahy pozvali osm inscenací, z nichž některé budou uvedeny dvakrát. Všechny budou tradičně tlumočeny do češtiny.

Přehlídku předznamená v neděli 12. listopadu výlet do Mnichova za představením slavného švýcarského divadelníka Christopha Marthalera Tiefer Schweb (Záchytná nádrž), cena za vstupenku a jízdné činí 1300 korun.

O sedm dní později, tedy 19. listopadu, pak festival zahájí inscenace režiséra Kaye Vogese nazvaná Jas. Okamžik. Ta bude uvedena vpodvečer ve Foru Karlín.

"Imaginativní divadelní esej o pomíjivosti a snad i smyslu života na pomezí činohry a fotografie přenese diváky do obří temné komory, kde slavný fotograf Marcel Schaar před našima očima vytvoří jedinečné fotografie, působivé obrazy zastaveného času," uvádějí pořadatelé.

Tentýž večer 19. listopadu pak na Nové scéně Národního divadla začne další obrazově silné představení – Světlo v krabici, inscenace hry nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.

Ta se zabývá módou, limity konzumní společnosti, druhou stranou nablýskaných butiků a neukojitelnou touhou po jedinečné kráse.

Zástupcem švýcarské divadelní scény bude inscenace curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera, uváděná ve Studiu Hrdinů. V hlavní roli se představí herečka Sandra Hüllerová, kterou si čeští diváci mohou pamatovat z nedávného filmu Toni Erdmann nominovaného na Oscara.

V programu nebude chybět ani český příspěvek – Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče, letos oceněný Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu.

Lehká kabaretní komedie z repertoáru Národního divadla Brno si barvitě pohrává s popkulturními ikonami a klišé, s humorem rozkrývá svět závisti, upjatosti a nízkosti.

Další inscenace na festival přivezou berlínská Schaubühne am Lehniner Platz či Schauspiel Hannover.

Festival vyvrcholí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením vídeňského divadla Burgtheater Hotel Evropa aneb Antikrist.

Předprodej vstupenek z programu 22. ročníku začne 1. listopadu v síti Ticketpro.

Související