Pražské Divadlo pod Palmovkou a blízká synagoga se od pátku 20. října stanou dějištěm druhého ročníku mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest.

Do konce měsíce uvede i diskuse s tvůrci, projekce dokumentů a taneční workshop.

"Letos se bude zabývat tématy demokracie v postkomunistických zemích a postavení zemí Visegrádu v Evropské unii. Dotkne se témat uprchlictví, xenofobie či pedofilie," řekl ředitel libeňské scény Michal Lang.

Diváci během 11 dní zhlédnou po dvou inscenacích z Polska a Slovenska, další z Maďarska a tři domácí představení.

Uvedena bude i jedna z nejkontroverznějších inscenací současnosti – Prokletí režiséra a dramatika Olivera Frljiče z varšavského Teatru Powszechného.

Bosensko-chorvatský divadelník Frljić je jedním z nejvýraznějších představitelů evropského kritického divadla. Jeho inscenace vyvolávají bouřlivé reakce, ať už jde o země bývalé Jugoslávie či Německo, kde často inscenuje.

"Prokletí mělo premiéru v únoru ve Varšavě, vyvolalo protesty politiků i národoveckých a náboženských fundamentalistů," uvedl dramaturg přehlídky Jan Jiřík.

Autor s využitím textu polského modernisty Stanisława Wyspiańského zkoumal vztah polské společnosti ke katolické církvi.

Prokletí bude v Praze uvedeno 22. října, po představení má následovat debata s tvůrci včetně režiséra.

"Každou zahraniční inscenaci doplní moderované diskuse s odborníky z kulturní i společenské scény," dodal dramaturg.

Festival zahájí inscenace Nora v režii Jana Nebeského s Terezou Dočkalovou v titulní roli. Uvedena bude též inscenace Anna Franková Nového divadla z Nitry, hra Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház či Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina.

Polský program doplní Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza.

Za českou stranu budou uvedeny inscenace hostitelské scény Jak sbalit ženu 2.0 a Dynastie z brněnského Divadla Husa na provázku.

Doprovodný program vznikl ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu. V libeňské synagoze nabídne během víkendu 21. a 22. října dokumentární filmy z Maďarska, Polska a České republiky.

Související