Pražské Divadlo Komedie se od nynějška stává třetí scénou Městských divadel pražských. V úterý to oznámil pražský radní pro kulturu Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici.

"Divadlo Komedie bylo přiřazeno do zřizovací listiny Městských divadel pražských," uvedl Wolf.

O zařazení Komedie pod městská divadla v březnu rozhodli radní, proti návrhu se však postavila část odborné veřejnosti. Podle ní by Komedia měla být samostatnou scénu zaměřenou na publikum nad 12 let.

Vedení města však nakonec potvrdilo své původní rozhodnutí.

Také podle koncepce nového ředitele Městských divadel pražských Daniela Přibyla, kterého v úterý radní jmenovali do funkce, by se Divadlo Komedie mělo zaměřit na mladého diváka. "Zároveň by mělo umožnit i prezentaci mimopražských divadel," dodal radní Wolf.

Divadlo sídlí v objektu vlastněném Generálním finančním ředitelstvím. V prostoru donedávna dočasně působilo Divadlo Na zábradlí, jehož budova na Anenském náměstí se rekonstruuje a otevře se tuto sobotu 28. října.

Podle Wolfa je budova Divadla Komedie v kritickém stavu. Pokud se státní instituce s Prahou nedomluví na rekonstrukci, hrozí uzavření objektu.

Divadelní produkce je nyní možná jen na základě dočasných povolení, které Praha zajistila. Podle Wolfa není jisté, že se je podaří prodloužit. Rekonstrukce objektu je tedy nezbytná.

Ohledně celkové rekonstrukce se Praha s Generálním finančním ředitelstvím pře několik let. V budově jsou nevyhovující rozvody, elektrotechnika i protipožární ochrana. Město je ochotno jednat o tom, že opravy zaplatí.

Prostory Komedie do dubna 2016 Praha pronajímala souboru Divadlo Company.cz, který však musel kvůli finančním problémům skončit. Město chtělo původně objekt získat, což ministerstvo financí zamítlo.

Za pronájem magistrát Generálnímu finančnímu ředitelství platí asi 900 tisíc korun ročně, smlouvu má uzavřenou do roku 2030.

Související