Brněnské HaDivadlo jako svou první premiéru sezony připravuje současnou interpretaci dramatu Eyolf. Málo hraný text severského klasika Henrika Ibsena režíruje umělecký šéf souboru Ivan Buraj.

Premiéra se uskuteční tento čtvrtek, nejbližší reprízy jsou naplánovany na sobotu 18. a pondělí 20. listopadu.

HaDivadlo touto inscenací zahajuje dramaturgický cyklus zvaný Věčný návrat – Krize budoucnosti.

Eyolf je psychologická tragédie, v níž rodinu zasáhne smrt dítěte. Hlavní postavy prochází vývojem, který souvisí s rozpadem jejich dosavadních hodnot a směřuje k očištění.

"Jde o rozhlédnutí, jakkoliv ztěžklé, kolem sebe: do prostoru, mimo vyčleněné horizonty vlastního domu, uzavřené společnosti, zapouzdřené bubliny. Apelem současného umělce-intelektuála, jakým je i hlavní postava hry Alfréd Allmers, je tyto bariéry odhodit, uvidět druhého a pomoci. Nebo aspoň najít v sobě tu možnost," vypráví dramaturg Matěj Nytra.

Allmerse v brněnské inscenaci hraje hostující Matěj Nechvátal, jeho manželku Lucie Andělová. Tajemnou Krysařku ztvární Marie Ludvíková.

Roli Eyolfa dostal Antonín Šitavanc, osmiletý vnuk Ludvíkové.

Ibsenův pozdní text se v Česku dosud hrál jen dvakrát, v obou případech v Praze a pod zdrobnělým názvem Eyolfek. V roce 1995 jej nastudovali v Divadle v Řeznické, roku 2013 v Dlouhé.

Henrik Ibsen tvořil ve druhé polovině 19. století, je asi nejznámějším představitelem severské dramatiky. Patří k nejhranějším světovým autorům, brněnské scény nejsou výjimkou.

HaDivadlo v roce 2015 nastudovalo jeho Stavitele Solnesse. V roce 2013 ve Studiu Marta hráli Peera Gynta a v Redutě Noru, letos Národní divadlo Brno nasadilo Paní z moře.

Související