Sobotní noc bude v mnoha českých a moravských městech patřit divadlu. Už popáté se více než stovka scén připojí k evropskému programu Noc divadel, jež se v tento čas koná pravidelně od roku 2008. Jen v Praze se zapojí na pět desítek souborů a institucí, které chystají netradiční zážitky zahrnující představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Vstup je zdarma či za symbolické vstupné.

"Návštěvníkům se doporučuje rezervace míst, i když většina scén nabízí program bez předchozí registrace," říká Eliška Míkovcová z Institutu umění – Divadelního ústavu, který festival pořádá. Program je k zveřejněn na adrese www.nocdivadel.cz, aktuální informace jsou k dispozici i na facebookové stránce Noc divadel. Loni si divadelní noc přišlo užít přes 50 tisíc lidí. 

Vedle známých divadel, jako je brněnská Husa na provázku, Drak v Hradci Králové, Alfa v Plzni nebo Ypsilonka, Archa a například Činoherní klub v Praze, jsou diváci zváni na netradiční adresy: nedávno otevřená Werichova vila na pražské Kampě uvede od 19 hodin půlhodinové představení Vivisectic – taneční performanci tematizující architekturu vily. Studenti DAMU si pro Noc divadel připravili několik představení: Figarovu svatbu v Divadle U Valšů, představení Ztížená možnost soustředění a Vernisáž v Knihovně Václava Havla či autorskou inscenaci v Městské knihovně v Praze.

Divadlo Na Fidlovačce zve návštěvníky na Horečku divadelní noci, která přiblíží, co všechno obnáší příprava muzikálového představení včetně diskusí s herci a hosty. Divadlo Archa nechá návštěvníky nahlédnout do zákulisí a po prohlídce uvede představení Obyčejní lidé. V Žižkovském divadle Járy Cimrmana se uskuteční autogramiáda, Studio Dva láká návštěvníky na kávu s hvězdami této scény do divadelní kavárny.

Nejrozmanitější nabídku má pro sobotní večer Národní divadlo. Program u staré scény začíná již v 17 hodin. Připraveny jsou "stopovačky" a kvízy pro děti i dospělé, výtvarná dílna, dražba kostýmů, noční vstup na terasu historické budovy či světelná show na jevišti Stavovského divadla.

Předchozí rezervace není nutná ani v divadlech Rokoko a ABC, která pro diváky připravují scénické čtení a hudebně taneční retro večer.

Vlastní program připravil také koordinátor akce, Institut umění – Divadelní ústav, v jehož sídle v Celetné bude otevřeno infocentrum. V interaktivním workshopu spojujícím prohlídku budovy a zajímavé divadelní příběhy si děti samy vytvoří vlastní 3D prořezávaný komiks. Ve spolupráci s Českými centry se od 14 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy scénografky Ivy Němcové.

Divadlo Na Vinohradech otevře vpodvečer na balkoně výstavu kostýmních a scénických návrhů Josefa Čapka z let 1921 až 1930, kdy tu jako host spolupracoval na devatenácti inscenacích. 

Související