Cenu Ferdinanda Vaňka, na niž jsou nominovány krátké hry o politice od předních evropských dramatiků, získal Fredrik Brattberg za hru Pozice.

Ocenění, které již potřetí vyhlásil časopis Svět a divadlo, autor převzal v neděli v pražském Divadle v Celetné.

Součástí slavnostního večera bylo i předvedení scénických skic vítězné hry a inscenace Michała Walczaka zvané Dívka s papežem – obě v režii Šimona Dominika v podání herců Spolku Kašpar.

"Jsem velmi rád, že jsem cenu dostal právě v České republice, protože tu byly uvedeny už tři moje hry a všechny dopadly dobře," řekl vítězný dramatik.

O cenu pojmenovanou podle Ferdinanda Vaňka, hrdiny krátkých her Václava Havla a jeho alter ega, se divadelníci mohou ucházet díky svolení Dagmar Havlové.

Třetí ročník Ceny Ferdinanda Vaňka časopis Svět a divadlo opět přichystal ve spolupráci s dramaturgem varšavského Teatru Powszechneho Pawłem Sztrabowským, v Maďarsku působící režisérkou českého původu Lucií Orbókovou, překladatelkou a odbornicí na současné německojazyčné drama Barborou Schnelleovou a překladatelkou z ruštiny Terezou Krčálovou.

Nabídku napsat kratší původní text s tématem "hry na politiku" nakonec přijalo 12 autorů z osmi zemí.

Hmotnou cenu dostali všichni zúčastnění – vítěz Brattberg obdržel skleněný tuplák a ostatní účastníci každý skleněný půllitr.

Sponzorem těchto cen byl politik Karel Schwarzenberg za TOP 09, který se slavnostního večera rovněž zúčastnil.

"Nechceme oslovovat pouze již známé autory, ale také dosud neproslavené talenty a ty nejlépe rozeznají ti, kteří se v dané jazykové oblasti pohybují. Polsko tak například tentokrát zastupují jak již zavedený a v Čechách známý Michał Walczak, tak o generaci mladší Weronika Mureková, která jako dramatička debutovala v roce 2016 a hned zvítězila v gdyňské celonárodní soutěži dramatiků," uvedl za pořadatele Karel Král.

O vítězi rozhodla mezinárodní porota ve složení Irina Bezrukovová (Rusko), Joachim Bruss (Německo), Andrzej Jagodzinski (Polsko) a Andrej Krob (Česká republika).

Součástí akce bylo i představení publikace s českými překlady všech textů, která bude k dispozici předplatitelům časopisu Svět a divadlo, ale objeví se též ve volném prodeji. Kniha obsahuje i krátké portréty autorů a hry provází původní ilustrace mladých výtvarníků.

V pondělí budou v Divadle v Celetné kromě vítězné hry uvedeny i Politika správcovny od S.d.Ch. a Dechové cvičení Varvary Fajerové.

Související