Pražské Divadlo Ungelt příští sobotu 16. prosince uvede inscenaci amerického dramatika Willa Ena nazvanou Život podle Jonesových, která je pro tuto scénu přelomová.

Existenciální komedie uvede mladou a střední generaci hereckých osobností Vandu Hybnerovou, Lucii Štěpánkovou, Miroslava Táborského a Ladislava Hampla, režie se ujme Marek Němec.

"Poslední inscenace přivedly na jeviště postavy zralého věku a s tím i zralé interprety jako Hanu Maciuchovou, Reginu Rázlovou, Františka Němce nebo Janu Štěpánkovou. A teď nastupuje nová posádka. Další premiéru chystáme s Táňou Vilhelmovou a Jirkou Langmajerem," řekl šéf Ungeltu Milan Hein.

"Mladé herecké obsazení chystáme i na letní scéně. Je nezbytné se tímto směrem vydat, byl bych nerad, aby se mnou Ungelt skončil. Musíme myslet novou generací lidí nejen na jevišti, ale i těch, kteří přicházejí do našeho hlediště," dodal.

O nové představení v Divadle Ungelt je zájem. Do konce roku již nejsou vstupenky, téměř vyprodaný je předprodej na leden a únor.

"U nás hrajeme, dokud chodí divák. Každou hru u nás uvádíme tak dlouho, dokud je o ní přirozený zájem. Běžně hrajeme tři až čtyři stovky představení v Ungeltu i na zájezdech," uvedl Hein.

První hra Willa Ena uvedená na českém jevišti má jednoduchou expozici – manželé Bob a Jennifer Jonesovi se setkávají se svými novými sousedy Johnem a Pony Jonesovými.

Postupně vyjde najevo, že mají víc společného než jen běžné příjmení. Jejich vztahy se začnou navzájem proplétat ve stínu vážné, nevyléčitelné choroby.

Autor hry Eno z depresivního námětu dokázal vykřesat i humor.

Podle režiséra Němce hra pojednává o tom, jak se člověk může připravit na odchod z tohoto světa. "Je křehká, není mentorská. Všichni můžeme být Jonesovi," podotkl k inscenaci Němec.

Vanda Hybnerová v roli Jennifer se v Ungeltu představí poprvé. Spousta vět z této hry se jí prý promítla do života. "Je to téma, se kterým se každý musí vyrovnat. Jennifer je jiná než já, těžko se mi k ní hledá cesta," prohlásila.

Knižní podobu hry Život podle Jonesových předloni v překladu Pavla Dominika vydalo nakladatelství Pistorius a Olšanská v edici Divadlo.

Americký dramatik Will Eno se narodil a vyrůstal v Massachusetts. Po nedokončeném studiu na tamní univerzitě v Amherstu přesídlil do newyorského Brooklynu, kde žije a pracuje dodnes.

Psaní divadelních her se věnuje krátce, ale stačil si již získat pověst jednoho z nejvýraznějších autorů své generace a jeho kritikou oceňovaná dramata se v posledních letech objevují v repertoáru divadel na celém světě.

K těm nejznámějším patří monodrama Thom Pain (podle ničeho), soubor pěti jednoaktovek Ach, lidství a jiné výkřiky, sladkohořká sonda do života maloměsta Middletown, dramatická komedie Název a skutek a provokativní rodinné drama Otevřený dům.