Film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále se stal nejúspěšnějším českým filmem roku 2006. Během dnešního vyhlašování cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) jeho tvůrci převzali čtyři křišťálové sošky Českého lva. Snímek podle předlohy Bohumila Hrabala získal mimo jiné ocenění za nejlepší film a Menzel za nejlepší režii. Film Kráska v nesnázích obdržel tři sošky, snímek Grandhotel dva.

Hned v úvodu převzal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu režisér a scenárista Ivan Passer. Režisér žijící od roku 1969 v USA, má na svém kontě jediný český film - Intimní osvětlení. "Děkuji akademii za laskavou připomínku, že už mi není třicet," zažertoval třiasedmdesátiletý Passer.

Menzelův film, který už v únoru získal na prestižním berlínském filmovém festivalu Berlinale cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI), je adaptací stejnojmenné Hrabalovy prózy. Další České lvy dostal snímek v kategorii mužský herecký výkon ve vedlejší roli a nejlepší kamera. V prvním případě si sošku odnesl herec Martin Huba, v druhém kameraman Jaromír Šofr. Film měl 11 nominací v deseti kategoriích.

"Všem ze štábu a hercům už jsem poděkoval mnohokrát. Takže hlavně bych chtěl poděkovat tomu, kvůli kterému jsme film točili, a to je pan Hrabal," řekl Menzel, který už v roce 1997 Českého lva převzal za umělecký přínos českému filmu. Pro devětašedesátiletého držitele amerického Oskara za film Ostře sledované vlaky, je to první Český lev za režii. Ceny uděluje česká akademie od roku 1993. V roce 1994 Menzelův film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina neuspěl, byť byl nominován. Letos triumfoval s další adaptací svého oblíbeného spisovatele a přítele Hrabala. O práva na "anglického krále" vedl řadu let spor s dalšími zájemci.

Kráska v nesnázích, kterou natočil Jan Hřebejk, si z osmi nominací odnesla tři České lvy, všechny za herecké výkony. Majiteli křišťálové sošky se stali za nejlepší ztvárnění hlavní role Anna Geislerová a Jiří Schmitzer. Ve vedlejší úloze byla oceněna Jana Brejchová, herečka natočila desítky filmů a především v 60. letech byla zářivou hvězdou českého filmu. Cenu za ní převzal režisér Hřebejk. "Jste pro mě největší ikonou poválečné kinematografie. Je mi ctí, že jsem s vámi mohl spolupracovat," vzkázal Hřebejk sedmašedesátileté herečce, která se slavnostního večera v pražské Lucerně nezúčastnila.

Se dvěma Českými lvy z Lucerny odešli tvůrci filmu Grandhotel Davida Ondříčka. Ocenění za nejlepší zvuk dostali Pavel Rejholec a Jakub Čech, za hudbu Jan P. Muchow. Nejlepší scénář podle akademiků vytvořil Robert Sedláček k filmu Pravidla lži. Český lev za nejlepší střih patří od dnešního večera Jiřímu Brožkovi za snímek Hezké chvilky bez záruky. Výtvarnou stránkou nejvíce zaujalo Fimfárum 2. Cenu převzala čtveřice Jan Balej, Pavel Koutský, Petr Poš a Martin Velíšek.

Kromě Českých lvů dostala cenu Tereza Boučková za nejlepší nerealizovaný scénář Zemský ráj to napohled. Divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2006 se stal snímek Karla Janáka Rafťáci.

Moderátorem slavnostního večera byl herec Igor Chmela, při předávání cen ho doplňovali Marek Eben, Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Petr Čtvrtníček, Martin Dejdar, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Jan Budař, Ester Kočičková a prezident ČFTA Petr Vachler. Hudbu obstaral Okamžitý orchestr Varhana Orchestroviče Bauera.

Seznam oceněných:
Nejlepší film: Obsluhoval jsem anglického krále
Nejlepší režie: Jiří Menzel (Obsluhoval jsem anglického krále)
Nejlepší scénář: Robert Sedláček (Pravidla lži)
Mužský herecký výkon v hlavní roli: Jiří Schmitzer (Kráska v nesnázích)
Ženský herecký výkon v hlavní roli: Anna Geislerová (Kráska v nesnázích)
Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Martin Huba (Obsluhoval jsem anglického krále)
Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Jana Brejchová (Kráska v nesnázích)
Nejlepší kamera: Jaromír Šofr (Obsluhoval jsem anglického krále)
Nejlepší hudba: Jan P. Muchow (Grandhotel)
Nejlepší střih: Jiří Brožek (Hezké chvilky bez záruky)
Nejlepší zvuk: Pavel Rejholec, Jakub Čech (Grandhotel)
Nejlepší výtvarný počin: Jan Balej, Pavel Koutský, Petr Poš, Martin Velíšek (Fimfárum 2)
Divácky nejúspěšnější film: Rafťáci
Cena filmových kritiků: Pravidla lži
Nejlepší filmový plakát: výtvarníci společnosti AQS (Obsluhoval jsem anglického krále)
Nejlepší zahraniční film: Volver (Španělsko)
Cena čtenářů časopisu Premiere: Účastníci zájezdu
Dlouholetý umělecký přínos českému filmu: režisér a scenárista Ivan Passer
Cena Sazky za nejlepší dosud nerealizovaný filmový scénář: Tereza Boučková (Zemský ráj to na pohled)

Plyšový lev: Po hlavě do prdele
Související