Katyn_film_192.jpgDiváci v Moskvě měli včera a v úterý možnost vidět jeden z nejúspěšnějších polských filmů loňského roku - Katyň Andrzeje Wajdy.

Snímek, polskými občany prohlášený za nejlepší domácí film všech dob, se ale nedostane do ruských kin - žádný z ruských distributorů o něj totiž neprojevil zájem. Film pojednává o bolavém místě nedávné historie a polsko-ruských vztahů, o masakru tisíců zajatých polských důstojníků a dalších občanů sovětskou tajnou policií NKVD v roce 1940. "Jsem nadšený, že ten film byl promítán v Moskvě. Myslel jsem, že se něčeho takového nedožiju. Nevěřil jsem tomu. A vlastně tomu nevěřím ani teď," řekl novinářům po úterní večerní premiéře s úsměvem Wajda, který přijel snímek do ruského hlavního města osobně představit.

Dočkal se ale rozporných reakcí, které zřejmě dobře odrážejí nynější postoj ruské veřejnosti k nyní už historické, přesto však pro mnoho Poláků stále živé události. "Jako dokumentární film to nebylo špatné, ale jako umělecký snímek to hodnotu nemělo," řekl dvaapadesátiletý Andrej Kulik při odchodu z úterní premiéry v moskevském kinosále Dom kino. "Pohled ruské veřejnosti na Katyň je velmi rozporuplný," vysvětlil proděkan petrohradské Evropské univerzity a historik Boris Kolonickij. Část lidí v Rusku cítí podle něj za tyto události pocit viny. Část se ale ptá, proč by měla nyní, po několika desítkách let cítit provinění za události, k nimž už nemá nejmenší vztah. "Je to velmi složitá otázka a vyžaduje ještě mnoho historického bádání i širokou veřejnou debatu," dodal historik.

Recenzent významného ruského deníku Kommersant Andrej Plachov připomněl, že okolo filmu Katyň je už od loňského roku v Rusku cítit určité napětí. Podle některých informací chtěl Wajda snímek uvést v Moskvě v den výročí smrti diktátora Josefa Stalina 5. března, ruská strana si to ale nepřála.

"Žádná z ruských distribučních společností nechce snímek promítat. Nejen z politické ostražitosti, ale zřejmě předpokládají, že projekt nebude v dnešním Rusku komerčně úspěšný. A já se bojím, že mají pravdu," dodal novinář Plachov.

Sám Wajda svůj film, nominovaný na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený snímek, věnoval vlastní rodině. Jeho otec byl mezi popravenými důstojníky. Letos dvaaosmdesátiletý režisér snímek připravoval více než pět let.