Necelou polovinu příspěvků oproti loňskému roku se podařilo shromáždit ve čtvrtek nedaleko dějiště mezinárodního filmového festivalu v Cannes na dobročinné aukci zaměřené na boj proti AIDS. Dražba, kterou vedli bývalý americký prezident Bill Clinton a herečka Sharon Stoneová a které se zúčastnilo 700 pozvaných hostů včetně řady celebrit, vynesla 4,5 milionu dolarů, tedy přes 86 milionů korun. Informovala o tom dnes americká nadace amfAR, která sbírá finanční dary na výzkum AIDS.

Loni byla společenská smetánka štědřejší - dala dohromady kolem deseti milionů dolarů.

Bill Clinton sdělil přitom hostům, které označil za lépe situované než 99,99 procenta obyvatel Země, že je zásadní přispívat na výzkum pro boj proti AIDS. Nepomohla příliš ani výzva Stoneové, že "navzdory ekonomické krizi nikdo v sále nemůže tvrdit, že nemůže přispět".

Dražilo se tradičně opravdu leccos: za 130.000 eur (3,5 milionu korun) udal sám Clinton jeden ze svých saxofonů a na 80.000 eur vyšel Fiat 500 retušovaný designéry módních značek Diesel a Renzo Rosso. Na 35.000 eur ocenil jeden zájemce soukromou hodinu tenisu od Moniky Selešové a Jeleny Jankovičové. Stejnou sumu vynesly fotografie s věnováním od Madonny, zatímco 100.000 eur stály snímky s podpisem herečky Nastassji Kinské. Pozvánka pro dvě osoby do první řady na blížící se přehlídky pánské módy v Milánu vyšla na 140.000 eur.

Snímky z dražby si prohlédněte zde

Další peníze vynesla rezervace stolů a večeře, které většinou platily velké módní domy jako Chopard, Dior, Armani a Chanel - stůl pro deset lidí vyšel na 150.000 dolarů, jednotlivé večeře na 4000 dolarů.

Na aukci nechyběla zpěvačka Annie Lennoxová, modelky Eva Herzigová a Claudia Schifferová nebo Paris Hiltonová. Večera se zúčastnili někteří porotci z festivalu jako Robin Wrightová Pennová, James Gray a Asia Argentová, dále herečky Michele Yeohová, Marion Cotillardová, Elisabeth Hurleyová, herec Guillaume Canet a také módní tvůrci Donatella Versaceová nebo duo Dolce & Gabbana. Rovněž přišel rapper 50 Cent, hollywoodský producent Harvey Weinstein, jeho francouzský kolega Alain Terzian a letošní Miss Francie 2009 Chloé Mortaudová.

Související