Americký spisovatel Jerome David Salinger si chrání stejně důkladně své soukromí i svá autorská práva. Proto devadesátiletý autor románu Kdo chytá v žitě podal v pondělí u federálního soudu na Manhattanu žalobu proti osobě, která pod jménem John David California napsala a hodlá vydat knihu: 60 Years Later: Coming Through the Rye (O 60 let později: Procházení žitem).

Podle informací agentury AP je žaloba namířena proti autorovi, vydavatelům i distributorovi díla odvozeného ze Salingerova slavného románu, který se stal biblí americké mládeže 60. let 20. století a je dodnes oblíbený po celém světě.

Žaloba uvádí, že právo na vytvoření pokračování Kdo chytá v žitě či použití postavy Holdena Caulfielda patří výhradně Salingerovi. A spisovatel si "rozhodně zvolil možnost toto právo nevyužít".

Kniha O 60 let později je připravena k vydání ve Velké Británii letos v létě a na podzim ve Spojených státech. Hlavní hrdina, který je velmi podobný Caulfieldovi, je starý 76 let, utekl z domova důchodců a autor ho označuje jako "pana C.". Román je věnován Salingerovi a spisovatel je v něm i jednou z postav, kdy váhá, zda pokračovat v Caulfieldově příběhu.

Žaloba označuje autora pokračování za záhadnou, vulgární osobu neznámého jména a místa pobytu. "Jeho místo pobytu je neznámé navzdory vyšetřování," uvádí se v právních dokumentech.

Aaron Silverman, ředitel společnosti SCB Distributors, která je uváděna mezi žalovanými stranami, uvedl, že "John David California" je obyvatelem Švédska a poskytl agentuře AP telefonní číslo. Muž, který se v něm představil jako California, označil žalobu za "trochu šílenou".

"Pro mě je to příběh o starém muži. Je to zamilovaný příběh, příběh o autorovi a jeho postavě," řekl John David California, který odmítl prozradit svou skutečnou totožnost. "Nechtěl jsem (Salingerovi) způsobit žádné problémy," dodal.

Související