Drsné scény z komunistického kriminálu obsahuje český film Klíček, jehož předpremiéra se uskuteční na Letní filmové škole v Uherském Hradišti (LFŠ). Tam totiž, v bývalém a dnes opuštěném vězení totalitního režimu, vznikl. Na jeho prohlídku chtějí tvůrci pozvat mladé publikum. V pořadí už 35. ročník LFŠ se uskuteční od 24. července do 2. srpna.

"Chtěli jsme udělat odlišný film od těch, které se u nás natočily. Buď si totiž dělaly legraci z těch hrůz, či se nějakým způsobem filozoficky snažily vyrovnat s dobou a definovat, kde je spravedlnost," řekl producent Pavel Paleček.

Divákům podle něj film umožní, aby na jeden den zažili to, co by mohli zažít, kdyby se špatně narodili: ať už v Severní Koreji nebo v Československu 50. let. I proto Paleček nezastírá, že film by měl v předčasných volbách sebrat komunistům hlasy. Do kin se jeho šest kopií dostane od 13. srpna.

Klíček natočil režisér Ján Novák, který na scénáři spolupracoval se Šárkou Horákovou. Na plátně se objeví například Jan Přeučil, ostravský herec a letošní držitel prestižní ceny Thálie Norbert Lichý, Petra Vlčková, Tomáš Šulaj a Stanislav Zindulka.

Uherskohradišťská věznice je symbolem kruté tváře totalitního režimu, mezi politickými vězni neblaze proslula kvůli mučení elektrickým proudem. Širší veřejnost se o ní dozvěděla až v souvislosti s osobou Aloise Grebeníčka. Otec poslance a dlouholetého šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka se totiž v 90. letech zpovídal před soudem ze svých bachařských praktik. I proto se stal předlohou k jedné z filmových postav.

Klíček je příběhem dvojice mladých lidí, kteří se v prostorách věznice propadnou v čase do období totality a prožijí estébácký výslech. I proto chtějí jeho tvůrci na projekci pozvat všechny členy KSČM, včetně Grebeníčka mladšího. Tomu prý poslali vstupenku.