Nový film Toma Hankse na válečné motivy se bude promítat ve formátu 4-D. Budou se při něm chvět sedačky a pomocí větráků si diváci užijou i jiné smyslové zážitky.

Americký herec Tom Hanks chystá premiéru nového krátkometrážního filmu Beyond All Boundaries, na kterém se podílel jako producent, a slibuje divákům vskutku nevšední podívanou.

Válečný snímek se bude promítat v podobě 4-D exkluzivně jen v kině Národního muzea druhé světové války v New Orleansu, uvedla dnes agentura AP. Premiéra se koná v pátek.

"Chvění sedaček a foukání větráků"

Promítání filmu 4-D znamená, že divákům nebude nabídnut jen obraz a zvuk, ale při chvění sedaček či foukání větráků si užijí také jiných smyslových prožitků. Širokoúhlý snímek zachycuje bitvy druhé světové války od Pearl Harboru až po protiofenzivu Němců v Ardenách.

Na plátně se budou střídat filmové záběry s animací a zvláštní efekty umožní divákům na vlastní kůži pocítit rachot jedoucího tanku nebo protiletadlové střelby.

4-D má přiblížit do skutečného prostředí

"Tohle není jen širokoúhlý film," řekl o 35 minut trvajícím snímku Tom Hanks, který v něm vystupuje jako vypravěč. Technika 4-D má podle něho pomoci přenést diváky do skutečného prostředí, kde se děj filmu odehrává.

Muzejní kino v New Orleansu Victory Theater bylo postaveno právě kvůli filmu Beyond All Boundaries. Je součástí rozšiřování muzea, které má pokračovat až do roku 2015.

"Máme v úmyslu připravit muzejní park o druhé světové válce, kde návštěvníky zaujme spoustu věcí," uvedl ředitel muzea Gordon Mueller.

Podle Hankse trvala příprava Beyond All Boundaries zhruba pět let. Nejtěžší prý bylo rozhodování, které části druhé světové války do tak krátkého filmu vložit. Především muselo být ale zachyceno lidské utrpení a ekonomické ztráty, které si konflikt vyžádal, podotkl Hanks. Filmu propůjčili hlas také Brad Pitt, Elijah Wood nebo Kevin Bacon.
Související