V Kalifornii včera ráno po krátké nemoci zemřela česká herečka Stella Májová. Bylo jí šestaosmdesát let. O jejím úmrtí informoval server tn.cz.

Májová hrála v mnoha českých filmech. Nejvíce lidí si ji patrně pamatuje z role princezny Zpěvanky, kterou ztvárnila v legendární pohádce Byl jednou jeden král.

Od dětství v divadle

Stella Májová se narodila 19. července 1923 v dnešním Havlíčkově Brodě jako Stella Weingärtnerová, dětství ale prožila v Mělníku. Od dětství byla pohybově nadaná a už ve studentském věku hrála v ochotnickém divadle.

První filmovou roli Jarmilky dostala v roce 1939 ve filmu Příklady táhnou. Ve svých 16 letech si tehdy zahrála po boku Růženy Naskové, Nataši Gollové a Jana Pivce. Následovala role ve filmu Studujeme za školou.

V roce 1943 nastoupila do divadla Oldřicha Nového, kde působila do konce války. Poté hrála v divadle Alhabra, avšak to bylo po únoru 1948 uzavřeno. V 50. letech získala angažmá v divadle Na Fidlovačce.

V pohádce Byl jednou jeden král si v roce 1954 zahrála princeznu Zpěvanku, jednu z dcer krále, kterého ztvárnil Jan Werich.

Zpěvankou filmová kariéra neskončila

Hrála také ve filmech Stříbrný vítr, Anděl na horách, Princezna se zlatou hvězdou, Pane, vy jste vdova, Co je doma, to se počítá, pánové..., Zabil jsem Einsteina, pánové, Bratranec Pons, Samorost a Malý pitaval z velkého města a Černí baroni.

V 90. letech Májová odjela do USA za přítelem z mládí Jaroslavem Mrázem, za něhož se pak provdala. V roce 1998, po jeho smrti, se rozhodla nadále žít v kalifornském Falbrooku.

Související