Rekordní počet dvaceti animovaných snímků aspirujících na Oscara v kategorii nejlepší animovaný film roku oznámili ve středu organizátoři soutěže. Nominaci získá maximálně pět z nich.

Zastoupeny jsou jak studiové hity typu Vzhůru do oblak či Zataženo, občas trakaře, tak i nezávislé snímky jako Mary a Max, uvedla agentura Reuter.

Nominace budou zveřejněny v únoru

Akademie filmového umění a věd začala udělovat Oscary ve speciální kategorii nejlepší animovaný film od roku 2002 a od té doby počet přihlášených snímků neustále stoupá. Podíl na tomto trendu má i rozkvět filmové počítačové animace.

Slavnostní udílení Oscarů se uskuteční 7. března 2010 a nominace budou oznámeny 2. února.

Mezi příběhy soupeřícími o titul nejlepší animovaný film roku je zastoupen například šlágr společnosti Pixar a Walt Disney Vzhůru do oblak, který vypráví o starém muži a chlapci, kteří letí do Jižní Ameriky v domě přivázaném k nafukovacím balonkům.

Letos snímek vydělal za prodej lístků po celém světě 507 milionů dolarů a patří mezi nejlépe oceňované filmy roku 2008.

Některé z filmů zatím neznáme

Jeho konkurence je však silná. O Oscara se uchází i oblíbené dílo Koralína a svět za tajnými dveřmi, jehož celosvětový kasovní zisk čítá 121 milionů dolarů. Mezi velké hity patří i Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů a Zataženo, občas trakaře.

Některé z přihlášených dvaceti filmů ještě širší publikum nemělo možnost zhlédnout, jsou to například Fantastický pan Lišák, komedie Planet 51 a Disneyho snímek Princezna a žabák.

Seznam 20 přihlášených snímků do kategorie nejlepší animovaný film

(Filmy jsou řazeny abecedně)

Alvin a Chipmunkové 2

Astro Boy

Battle for Terra

Číslo 9

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů

Fantastický pan Lišák

Koralína a svět za tajnými dveřmi

Mary a Max

Monstra versus Vetřelci

Panika v městečku

Planet 51

Ponyo

Princezna a žabák

The Dolphin Story of a Dreamer

The Missing Lynx

The Secret of Kells

Tinker Bell and the Lost Treasure

Vánoční koleda 3D

Vzhůru do oblak

Zataženo, občas trakaře

Související