Režisér Radim Špaček dokončil thriller Pouta o temnotě a lásce, zničení a osvobození a vězení i útěku. V temném příběhu podle scénáře Ondřeje Štindla ztvárnili hlavní role hvězda královéhradeckého Klicperova divadla Ondřej Malý a bratislavská herečka Kristína Farkašová.

Ve snímku, který se do kin dostane 4. února, se objeví také Oldřich Kaiser.

Znuděný tajný policista a disidentka

Podle producenta Vratislava Šlajera ze společnosti Bionat Films se příběh odehrává v roce 1982. Hlavním hrdinou je příslušník tajné policie, znuděný prací i rodinným životem. Rozežírá ho nezacílený vztek na všechno kolem a podvědomě hledá důvod od toho utéct.

Určitou naději na únik vidí v pro něj nedosažitelné dívce Kláře, milence ženatého disidenta. Touze po ní podřídí veškeré úsilí a chladnokrevně zasahuje do osudů blízkých i neznámých lidí.

"Chtěli jsme vyprávět příběh, který má univerzálnější téma než jen výpověď o době, v níž se odehrává. Postavy nemají žádné reálné předobrazy. Jejich příběh určitě není příběhem politickým. Politika jen vyhrocuje dilemata, která musejí hrdinové řešit, dilemata, která zdaleka nejsou svázána s dobou a místem děje," charakterizoval scénář Štindl, který první verzi napsal už před sedmi lety.

Film Pouta se natáčel od prosince 2008 do léta 2009 v Praze, Ostravě a Bratislavě. Herecké obsazení vzešlo z rok a půl trvajících castingů. "Na začátku byl skvělý scénář, který postupně prohlubovaly a zintenzivňovaly další komponenty - režie, obraz, herecké výkony a hudba," podotkl Šlajer.

Režisér Radim Špaček prý nechtěl vyprávění zahltit historickými motivy. Zásluhou kameramana Jaromíra Kačera, jeho způsobu snímání a jakémusi mentálnímu připodobnění charakteru té doby přesto z plátna dýchají 80. léta, i když se neobjeví žádné jednoznačné symboly, žádná rudá hvězda.
Související