Syn rockové hvězdy Davida Bowieho, filmový režisér Duncan Jones, dostal v neděli cenu za nejlepší britský nezávislý film za science-fiction Moon (Měsíc). Při předávání cen nezávislého filmu BIFA, které loni dostal později oscarový Milionář z chatrče, byly také oceněny snímky Fish Tank či životopisný film o Johnu Lennonovi Nowhere Boy.

Osmatřicetiletý Jones natočil Moon s relativně nízkým rozpočtem 2,5 milionu liber (71 milionů korun). Americký herec Sam Rockwell v něm hraje osamělého astronauta dohlížejícího na důl na Měsíci. Společnost mu dělá jen počítačový systém s hlasem Kevina Spaceyho - až do chvíle, než těsně před návratem na Zem potká mladší verzi sebe sama.

Moon dostal ceny za nejlepší nezávislý film roku a za nejlepší režijní debut. Nejlepší režisérkou byla vyhlášena Andrea Arnoldová za drama ze sídliště v Essexu Fish Tank, které dostalo cenu poroty letos v Cannes. Katie Jarvisová, která hrála hlavní roli, získala cenu za nejlepší herecký debut.

BIFA pro nejlepší herečku dostala Carey Mulliganová za výkon ve filmu An Education (Vzdělání), jehož scénář napsal Nick Hornby. Nejlepším hercem se stal Tom Hardy za ztvárnění zločince Charlese Bronsona ve filmu Bronson. Nejlepší scénář napsal podle poroty Armando Iannucci - k politické satiře In The Loop.

Lennonův životopis: Nowhere Boy

Cenu za vedlejší herecký výkon dostala Anne-Marie Duffová, která hrála matku Johna Lennona ve snímku Nowhere Boy. V této mužské kategorii byl oceněn John Henshaw za úlohu dobrosrdečného pošťáka ve filmu Kena Loache Looking for Eric (Hledá se Eric) se známým fotbalistou Erikem Cantonou.

Životopisný snímek Nowhere Boy, který natočila jako svůj celovečerní debut výtvarnice Sam Taylorová Woodová, byl navržen i na nejlepší film. I když nebyl vybrán, režisérka si odnesla BIFA za nejlepší krátký film za Love You More.

Ceny za celoživotní dílo a za herecký přínos britskému filmu dostaly při slavnostní ceremonii herecké legendy Michael Caine a Daniel Day-Lewis.

Ceny britského nezávislého filmu se udělují od roku 1998. Nominován může být film, jehož náklady nepřekročily deset milionů liber a byl financován nejméně z 51 procent z britských zdrojů. Loni dostal hlavní ceny Milionář z chatrče, který posléze triumfoval při Oscarech.

Související