Čína stáhne z kin po celé zemi běžné kopie filmu Avatar, ponechá v nich jen jejich trojrozměrnou verzi. Uvedla to agentura AP. Důvodem je údajně přílišná konkurence, kterou Cameronovo sci-fi představuje pro filmy z domácí produkce. Cenzorům prý také vadí, že film pojednává o vysídlení, které je Číně velmi citlivým politickým tématem.

Podle agentury AP stáhne ústřední čínský filmový distributor v sobotu běžnou verzi filmu, údajně na popud státní cenzury. Má tak být poskytnuto více prostoru filmům domácí produkce, mezi něž patří například výpravné drama o Konfuciovi, ve kterém čínského filozofa ztvárnil populární hongkongský herec Chow Yun-fat.

Trojrozměrná verze Avataru by se měla v kinech promítat dál. "Na 90 procent zisků pochází z promítání 3-D verze. Stažení běžné verze diváky příliš neovlivní a filmy jako Konfucius budou mít více prostoru," uvedla vrchní manažerka jednoho z pekingských multiplexů.

K čínskému publiku údajně promlouvá téma vysídlení, kterému musí čelit domorodci kmene Na'vi, původní obyvatelé planety Pandora. Příběh filmu se tak v mnohém podobá sporným momentům čínských dějin, kdy musely skupiny obyvatelstva často ustoupit chamtivosti státního průmyslu.

"Všechny násilné přesuny čínských starousedlíků z nás činí jediné pozemšťany, kteří mohou porozumět bolesti kmene Na'vi," uvedla ve svém sloupku na internetových stránkách deníku China Daily novinářka Chuang Chun.

Vyjádření zástupců čínské distribuční společnosti se agentuře AP nepodařilo získat. Film se měl původně promítat až do poloviny února.
Související