Seznam zahraničních filmů, které mají šanci letos získat Oscara, byl zúžen na devět, český zástupce Protektor mezi nimi ovšem chybí.

Film Marka Najbrta se mezi elitu cizojazyčných filmů neprobojoval a místo něj mají šanci usilovat o zlatou sošku snímky například z Argentiny, Bulharska či Kazachstánu.

Americká Akademie filmového umění a věd uvedla, že výběr 65 cizojazyčných filmů nominovaných jednotlivými zeměmi byl zúžen na devět. Toto číslo se ještě sníží na pět konečných nominací, které budou ohlášeny na začátku února, uvedla agentura AP.

Česká republika letos vyjde naprázdno. Mezi vybraných devět snímků se dostal například argentinský thriller El Secreto de Sus Ojos, australské drama Samson & Delilah, bulharský snímek The World Is Big and Salvation Lurks around the Corner či kazašské drama Kelin.

Protektor byl již promítán na několika festivalech světové třídy včetně Londýnského filmového festivalu a Mezinárodního filmového festivalu v Palm Springs. V Denveru získal cenu pro nejlepší hraný film.

Jde o příběh osudové lásky manželské dvojice Hany a Emila odehrávající se v letech 1939 až 1942. Pod scénářem jsou podepsáni Robert Geisler, Benjamin Tuček a Marek Najbrt, který jej také režíroval.

Zatím posledním českým filmem, který získal Oscara, byl před 12 lety Kolja Jana Svěráka. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek Jan Hřebejk s Musíme si pomáhat a Ondřej Trojan se Želary, ani jeden ale nakonec neuspěl.

Související