Film Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle a Protektor Marka Najbrta mají po jedenácti z tuctu možných nominací na Českého lva. Kawasakiho růže Jana Hřebejka jich získala devět; spolu s nimi zabodovala v kategoriích za nejlepší film, režii, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích.

Nominace byly oznámeny v sobotu večer v pražském kině Lucerna, vítězové sošky převezmou 6. března ve Velkém sále Lucerny. Kritici ocenili mezi celovečerními snímky Protektora, z dokumentů svou přízní poctili Zapomenuté transporty do Polska Lukáše Přibyla.

Předán byl i první Český lev; cenu Magnesie za nejlepší zahraniční film získal osmioscarový snímek skotského režiséra Dannyho Boylea Milionář z chatrče.

Členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybírali z rekordního počtu 34 celovečerních hraných snímků. Z nich však bude o prestižní křišťálovou sošku v některé z kategorií bojovat jen šest.

Tři nominace má Ševčíkův thriller Normal (kamera, zvuk, hudba), po jedné animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (nejlepší výtvarný počin) a komedie Zemský ráj to na pohled Ireny Pavláskové za výkon Terezy Voříškové ve vedlejší roli.C

eremoniál, jehož přímý přenos vysílal kanál ČT2, moderoval čtyřnásobný držitel Českých lvů Jan Budař. S vtipem a přehledem bavil vstřícně naladěné publikum v přeplněném sále. Nebál se stepařského vystoupení s Dennym Ratajským, ani promenády v plavkách. Na jevišti přivítal například zpěvačku Terezu Černochovou a herečku Ivu Pazderkovou.

Čtrnáctkrát s... Protektorem

Název okupačního dramatu Protektor se během večera ozvalo celkem čtrnáctkrát, ale režisér Marek Najbrt byl skromný. "Samozřejmě mám radost i z ceny kritiků, ale vím, že nominace jsou ošidné. Přijde totiž druhé kolo, nové hlasování a vše se může změnit," řekl ČTK. Radoval se i z ceny za plakát, na kterém se svým bratrem Alešem spolupracoval vůbec poprvé.

Také Marek Daniel měl z nominace v kategorii Hlavní mužský herecký výkon za Protektora radost. "Jestli se to ale zúročí, nejsem vůbec schopen odhadnout. Ani 3 sezóny v pekle, ani Kawasakiho růži jsem zatím ještě neviděl. Ale i kdybych je viděl, moc bych k tomu asi neřekl. Prostě jeden z nás to 6. března dostane," uvedl.

Za ztvárnění hlavních rolí navrhli akademici na Českého lva polskou herečku Karolinu Gruszkovou a Kryštofa Hádka (3 sezóny v pekle), Lenku Vlasákovou a Martina Hubu (Kawasakiho růže), Janu Plodkovou a Marka Daniela (Protektor).

Nejstahovanější: Sněženky a machři po 25 letech

Ve vedlejších rolích je z hereček zaujaly Daniela Kolářová (Kawasakiho růže), Klára Melíšková (Protektor) a Tereza Voříšková (Zemský ráj to napohled). V kategorii Vedlejší mužský herecký výkon dvakrát zabodovala Kawasakiho růže (Ladislav Chudík, Antonín Kratochvíl). Třetí nominace patří opět Martinu Hubovi (3 sezóny v pekle).

Také letos byly vyhlášeny nominace v oblasti dokumentární tvorby. Mezi třemi tituly, které mohou získat Českého lva, jsou snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.

Dostalo se i na předání ceny ČFTA za nejlepší filmový plakát, kterou získal Aleš Najbrt za Protektora. Tento snímek zároveň jako nejoblíbenější film dostal cenu portálu Kinobox.cz. Uděleno bylo také ocenění nejúspěšnějšímu legálně stahovanému filmu - je jím komedie Sněženky a machři po 25 letech.

Přehled filmů a tvůrců nominovaných na filmové ceny Český lev 2009 a seznam vítězů již vyhlášených kategorií:

Nejlepší film:

3 sezóny v pekle
Kawasakiho růže
Protektor

Nejlepší režie:

Tomáš Mašín (3 sezóny v pekle)
Jan Hřebejk (Kawasakiho růže)
Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší scénář:

Tomáš Mašín (3 sezóny v pekle)
Petr Jarchovský (Kawasakiho růže)
Robert Geisler, Benjamin Tuček
Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší kamera:

Carl Oskarsson (3 sezóny v pekle)
Antonio Riestra (Normal)
Miloslav Holman (Protektor)

Nejlepší hudba:

Filip Jelínek (3 sezóny v pekle)
Jan P. Muchow (Normal)
Midi Lidi (Protektor)

Nejlepší střih:

Petr Turyna (3 sezóny v pekle)
Vladimír Barák (Kawasakiho růže)
Pavel Hrdlička (Protektor)

Nejlepší zvuk:

Pavel Rejholec, Jakub Čech (3 sezóny v pekle)
Pavel Rejholec, Marek Hart (Normal)
Marek Hart, Tomáš Zůbek (Protektor)

Nejlepší dokument:

Občan Havel přikuluje (Jan Novák, Adam Novák)
Vítejte v KLDR (Linda Jablonská)
Zapomenuté transporty do Polska (Lukáš Přibyl)

Nejlepší výtvarný počin:

Martin Kurel (3 sezóny v pekle)
Jiří Barta (Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?)
Ondřej Nekvasil (Protektor)

Herecké výkony

Ženský herecký výkon v hlavní roli:

Karolina Gruszková (3 sezóny v pekle)
Lenka Vlasáková (Kawasakiho růže)
Jana Plodková (Protektor)

Ženský herecký výkon ve vedlejší roli:

Daniela Kolářová (Kawasakiho růže)
Klára Melíšková (Protektor)
Tereza Voříšková (Zemský ráj to na pohled)

Mužský herecký výkon v hlavní roli:

Kryštof Hádek (3 sezóny v pekle)
Martin Huba (Kawasakiho růže)
Marek Daniel (Protektor)

Mužský herecký výkon ve vedlejší roli:

Martin Huba (3 sezóny v pekle)
Ladislav Chudík (Kawasakiho růže)
Antonín Kratochvíl (Kawasakiho růže)

Udělené ceny

Cena filmových kritiků za nejlepší hraný film:

Protektor

Cena filmových kritiků za nejlepší dokument:

Zapomenuté transporty do Polska

Nejlepší filmový plakát:

Protektor (Aleš Najbrt)

Cena Magnesia: Český lev za nejlepší zahraniční film:

Milionář z chatrče

Cena za legálně nejstahovanější film:

Sněženky a machři po 25 letech

Cena filmového portálu Kinobox:

Protektor