Na filmovém festivalu Berlinale se v německé metropoli kromě nejnovějšího snímku Jana Hřebejka Kawasakiho růže, jenž bude uveden v sekci Panorama, předvede dalších šest českých snímků. Budou promítnuty na tradičním Evropském filmovém trhu (EFM), který se koná souběžně s vlastním festivalem.

Jubilejní 60. ročník Berlinale odstartuje příští čtvrtek. Hlavním reprezentantem české kinematografie na jednom ze tří nejprestižnějších soutěžních filmových přehlídek Evropy bude Hřebejkova Kawasakiho růže, která si mezinárodní premiéru odbude příští pátek v sekci Panorama.

Ta se zaměřuje na nové filmy renomovaných režisérů a na zajímavé debuty. Film však bude uveden také na filmovém trhu, který je příležitostí mimo jiné pro prezentace distributorů z různých zemí.

Česká sedmička na Trhu

"Umělecky ukazuje to, co máme na českém filmu už desetiletí rádi - velké řemeslné umění," zhodnotil nedávno Hřebejkovu novinku v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas šéf sekce panorama Wieland Speck. Příběh řeší bolestivé společenské otázky spojené s udavačstvím a spoluprací s StB za minulého režimu.

České filmové centrum letos představí český filmový průmysl spolu s dalšími filmovými distributory, producenty a prodejci filmů ze Slovinska, Polska a Slovenska ve společném stánku Central European Cinema.

Oficiálními partnery stánku jsou Barrandov studio, Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Na trhu EFM se objeví celkem sedm českých filmů, z nichž šest mělo premiéru v českých kinech loni. Pouze Nestyda Jana Hřebejka už předloni, oznámilo České filmové centrum, jehož úkolem je zviditelňování současné české kinematografie v zahraničí.

Kromě Hřebejkových snímků budou promítnuty film Marka Najbrta Protektor, dokument Miloš Forman: Co tě nezabije…, komediální pohádka Peklo s princeznou, česko-slovensko-irský snímek Lištičky a roadmovie Dvojka.

Kromě toho bude na koprodukčním trhu Berlinale hledat své potenciální partnery česko-slovenský projekt Můj pes, snímek režisérky Miry Fornayové, která natočila i Lištičky. Mezinárodnímu filmovému průmyslu a tisku se představí jako jedna z letošních "shooting star", tedy mladých hereckých nadějí, Kryštof Hádek.

Do dvacítky filmů, které se budou ucházet o zlaté a stříbrné sošky medvědů, se ani letos žádný český zástupce neprosadil. V hlavní soutěži Česko nemělo své želízko v ohni od roku 2007, kdy do ní byl zařazen film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.

Renée Zellweger v porotě

Mezinárodní premiéry Kawasakiho růže by se příští týden měli zúčastnit herci Martin Huba a Lenka Vlasáková, fotograf Antonín Kratochvíl a možná také český ministr kultury Václav Riedlbauch.

Hlavními hvězdami festivalu, který potrvá do 21. února, by měly být světoznámé osobnosti jako americký režisér Martin Scorsese, herci Gérard Depardieu, Ben Kingsley nebo Leonardo DiCaprio a herečky Jeanne Moreau či Renée Zellweger, která dokonce zasedne v hlavní porotě.

Související