První víkend poutá na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale vždy největší pozornost diváků i kritiky; obvykle se během něj představí filmy, které organizátoři festivalu považují za hlavní favority.

Letošní jubilejní šedesátý ročník festivalu má v tomto směru ještě jednu výhodu. Ty největší favority provází do Berlinale samá hvězdná jména zajišťující filmům všeobecnou mediální přízeň.

Největší pozornost v tomto směru budí početná suita, která v sobotu v Berlíně osobně představila soutěžní snímek Prokletý ostrov. Kriminální drama s prvky thrilleru, odehrávající se v padesátých letech, natočil oscarový režisér Martin Scorsese.

Hlavní roli detektiva pátrajícího po vražedkyni uprchlé z psychiatrické léčebny tu ztvárnil Scorseseho dvorní herec Leonardo DiCaprio, v dalších rolích se představili Ben Kingsley a Michelle Williamsová. Kompletní tvůrčí čtveřice snímek do Berlína doprovází.

Německý štamgast DiCaprio

A zejména DiCaprio, americký herec s německo-italskými kořeny, je nyní v Berlíně miláčkem novinářů. Znát to bylo na nabité sobotní tiskové konferenci. Na letošním Berlinale DiCaprio sám sebe označil za "místního štamgasta", na festival jezdí i díky svým kořenům pravidelně.

"Považuji Berlín za velké kulturní epicentrum, a díky svým prarodičům částečně i za svůj domov," svěřil se DiCaprio novinářům.

V minulosti sem herec doprovázel i další Scorseseho snímek Gangy New Yorku, za roli v Luhrmannově moderní variaci na Shakespearovu tragédii Romeo a Julie si z Berlína v roce 1997 odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon.

Ve festivalové soutěži se objevil i jeden z jeho prvních filmů Co žere Gilberta Grapea, který DiCaprio v roce 1994 do Berlína rovněž doprovázel.

Letos si pětatřicetiletý hollywoodský idol v Berlíně vedle oficiálního programu nenechal ujít ani několik doprovodných akcí. "Zašel jsem na promítání restaurovaného němého snímku Metropolis. Snažil jsem se tam dostat tak, aby mě nikdo nepoznal, ale bohužel, načapali mě," glosoval své nepovedené inkognito DiCaprio.

Velkého ohlasu se v hlavní soutěži dočkal i čínský snímek Odděleně spolu režiséra Wang-čchuan-ana. Příběh bývalého vojáka, který před komunisty uprchl na Tchaj-wan, a po letech se vrací do vlasti za svou bývalou láskou provdanou za důstojníka čínské lidové armády, vzbudil pří promítání v úvodu letošního festivalu značnou pozornost - i díky svému aktuálnímu tématu.

"To, že je naše země rozdělená, je tragédie ve velkém. Náš film se zaměřuje na něco zdánlivě malého. Ukazuje, jak se politika odráží ve všedním životě normálních lidí," řekl v Berlíně režisér, který si z německé metropole už před třemi lety jednoho Zlatého medvěda odvezl - tehdy Berlinale vyhrál snímek Tchujin sňatek.

Prodá se Hřebejk do světa?

Český zástupce v hlavní soutěži chybí, ovšem druhou nejsledovanější festivalovou přehlídku Panorama zahajovala v mezinárodní premiéře Kawasakiho růže Jana Hřebejka.

Páteční večerní projekce snímku, který řeší problém vyrovnání se s komunistickou minulostí, vyvrcholila ve vyprodaném festivalovém kině Zoo Palast dlouhým potleskem. "Ten film je velmi střízlivý, věcný, nemá vůbec žádný patos a nedává rozhřešení, mně se moc líbil," řekla po projekci ČTK německá publicistka Renate Maifartová.

Podle prvních ohlasů se tak zdá, že snímek Kawasakiho růže je srozumitelný i pro mezinárodní publikum, jak před svým odjezdem do Berlína doufal Jan Hřebejk.

"Snad diváky zaujme i přesto, že pojednává o specificky středoevropském tématu odhalování spolupráce s komunistickou tajnou policií a udávání známých kvůli rodině nebo kariéře," řekl režisér. "Věřím, že promítání na Berlinale pomůže reputaci filmu i jeho prodeji do světa. Zájem už máme," uvedl producent filmu Rudolf Biermann.

Hádek mezi Shooting Stars

Mezi deset nejnadějnějších evropských herců současnosti, kteří si odnesou ocenění Shooting Stars 2010, byl nominován i český herec Kryštof Hádek byl letos zařazen.  Bude vyhlášen hvězdou zítřka, on sám se prý ale hvězdou necítí. Její hlavní význam vidí v tom, že díky ní může získat další kontrakty v zahraničí.

"Samozřejmě je tady nějaká možnost nových kontaktů a v tom si myslím, že je to nejdůležitější," uvedl sedmadvacetiletý pražský rodák. Pokud by nějaké nové nabídky z ciziny přišly, určitě by se jim nebránil.

Vedle účinkování ve válečném filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, které mu vyneslo za roli mladého letce Karla Vojtíška nominaci na Českého lva, v divácky úspěšných komediích Bobule nebo naposledy v dramatu 3 sezóny v pekle má Hádek za sebou už i několik úloh v zahraničních filmech.

Objevil se například ve španělském dramatu Cosmos, švédském filmu Flickan, americkém historickém dramatu A Son's War (Synova válka) nebo irském televizním seriálu Raw (Syrový). S prací v jiném jazyce než češtině proto nemá problémy.

Vedle Hádka se letos mezi deset "vyvolených" dostal kromě jiných norský chasník Anders Baasmo Christiansen, jehož film je už podruhé za sebou k vidění v Berlíně, chorvatská kráska Zrinka Cvitešičová nebo britský sympaťák Edward Hoog, který se připravuje na natáčení s režisérem amerických blockbusterů Ronaldem Emmerichem. Poprvé v třináctileté historii této ceny se mezi finalisty nedostal zástupce německé kinematografie.