V noci na pondělí zemřela dlouholetá dramaturgyně České televize (ČT), spoluautorka legendárního seriálu Kamarádi a černobílé televizní pohádky Popelka Jarmila Turnovská. ČTK to sdělila její dcera Magdaléna. Turnovská patřila k zakládající generaci dětského vysílání v ČT. Narodila se 11. srpna 1930 v Praze.

"Jarmila Turnovská už není mezi námi, její pohádky ale budou dál přinášet radost dětem i jejich rodičům," napsala ČTK dcera. Jméno Jarmily Turnovské se pojí s množstvím seriálů, hraných i loutkových pohádek a pořadů pro nejmenší. Podílela se na nich jako dramaturgyně nebo scénáristka.

Prvních šest dílů seriálu Kamarádi vzniklo v roce 1969, druhá série o pět let později. Scénář ke Kamarádům napsala Turnovská společně s Vlastou Janečkovou, která seriál režírovala. Jednu z hlavních rolí vytvořil dnes populární moderátor Marek Eben, zahrál si obtloustlého chlapce s přezdívkou Váleček.

Dvojice Turnovská - Janečková je podepsána také pod pohádkou Popelka z roku 1969. Ta předcházela dnes známější barevné pohádce s Libuší Šafránkovou. V původní Popelce si hlavní roli zahrála Eva Hrušková.

Turnovská se podepsala také pod pohádky O zrzavé Andule, O víle Arnoštce, Koho ofoukne větříček, O princi, který měl o kolečko víc a další.

Související