Favoriti

Oscary

Avatar

Režie: James Cameron
Počet nominací: 9

Smrt čeká všude

Režie: Kathryn Bigelowová
Počet nominací: 9

Hanebný pancharti

Režie: Quentin Tarantino
Počet nominací: 8

 

Český lev

Protektor

Režie: Marej Najbrt
Počet nominací: 11

3 sezóny v pekle

Režie: Tomáš Mašín
Počet nominací: 11

Kawasakiho růže

Režie: Jan Hřebejk
Počet nominací: 9

Nadcházející víkend patří filmu. V Los Angeles se v neděli v noci vyhlašují prestižní Oscary, jež udílí americká Akademie filmových věd a umění. O den dříve své ceny rozdělí i čeští filmoví akademici. Český lev se udílí v sobotu večer v pražské Lucerně.

Obě filmová klání se letos chlubí výraznými favority - alespoň z hlediska nominační listiny. Na Oscarech se nejvíce sází na Avatar a irácké drama Smrt čeká všude, České lvy pravděpodobně ovládne Najbrtův Protektor, navržený na hlavní tuzemskou filmovou cenu v jedenácti z dvanácti možných kategorií.

Protektorovi konkurují Mašínovy 3 sezóny v pekle a Kawasakiho růže Jana Hřebejka.

Právě výrazná převaha tří velkorozpočtových dobových českých snímků na úkor méně známých titulů se krátce po nominačním večeru Českých lvů stala terčem kritiky.

Když lev řve jen pro někoho

Trojice filmařů Jan Hřebejk, Marek Najbrt a Tomáš Mašín mají své trofeje prakticky jisté, překvapením bude pouze poměr, v jakém si je rozdělí. Hegemonii jen v několika málo kategoriích narušují filmy Normal (kamera, zvuk, hudba) či Bartovo Na půdě, nominované za nejlepší výtvarný počin.

Žádný jiný film šanci na Českého lva letos nedostal. Lze předpokládat, že filmem roku Česká filmová a televizní akademie vyhlásí Protektora (coby nejlepší dílo uplynulého roku jej akademici "nanečisto" označili už jednou, když ho vyslali do oscarového klání), Marek Najbrt získá nejspíš i cenu za režii.

Herecké ceny si zřejmě odnesou protagonisté Kawasakiho růže, oceněné i na Berlinale. 3 sezóny v pekle se vedle výpravy nejspíš "spokojí" s cenou pro Kryštofa Hádka, který v hlavní roli Egona Bondyho bezesporu předvádí výjimečný výkon.

Před Cameronem nevtipkuj

Letošní oscarový ceremoniál oproti tomu slibuje po dlouhé době skutečně napínavé klání: shodně po devíti nominacích mají filmy, které jsou navzájem tak odlišné, jak jen mohou být. Vítězství jednoho z nich tak naznačí, kudy se americká filmová akademie chce do budoucna ubírat.

Buď se z nejslavnějšího filmového ocenění bude radovat režisérka Kathryn Bigelowová, která poslala do kin drama Smrt čeká všude, sugestivně popisující skutečné události z americké invaze do Iráku, anebo na oscarovém ceremoniálu na plné čáře zvítězí Cameronova digitální popcornová zábava simulující snahy o environmentální poselství Avatar.

Vítězství snímku Smrt čeká všude by znamenalo kontinuitu "klubového" trendu; v uplynulých letech totiž akademici místo Titaniců a Pánů prstenů raději upozorňovali na tituly pro náročnější diváky.

K překvapení kritiky vítězily filmy jako Tahle země není pro starý, Až na krev, Crash či Million Dollar Baby. Naopak triumf Avatara, jakkoliv jde o film řemeslně a technicky invenční, by byl návratem k vyznamenávání těch největších, nejdražších, nejbarevnějších.

Oba filmy v tomto týdnu čelí nepříjemnostem - producent iráckého dramatu dostal zákaz vstupu na ceremonii za to, že ovlivňoval porotce. Britský komik Sacha Baron Cohen zase narazil, když organizátorům večera představil scénku parodující Avatara - někdejší Borat se chystal převléknout za těhotnou modrou domorodku z kmene Naavi a v živém přenosu obvinit režiséra Camerona ze sexuálního zneužití. Cohenova kreace ve scénáři neobstála - producenti večera namítli, že by se Cameron mohl urazit a opustit sál.

Letošní Oscary jsou zkrátka střetem dvou různých světů. Neděle ukáže, zda se američtí akademici rozhodli pro drsnou realitu, nebo modré snění.