Dnes začíná 12. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka nabídne 101 dokumentů z více než 30 zemí světa v soutěžních i tematických kategoriích. Lístky se prodávají za jednotnou cenu 70 korun.

Festival zahájí snímek mladé íránské režisérky Hany Machmalbafové Dny zelených nadějí, který dokumentuje potlačování studentských demonstrací po loňských prezidentských volbách v Íránu. Na loňském festivalu v Benátkách získal film jednadvacetileté režisérky cenu za statečnost.

Jak získáš diváky ty?

Přehlídka se koná v Praze mezi 10. a 18. březnem, pak se přesune do dalších 29 měst ČR. Celkem nabídne přes sto filmů z celého světa, které organizátoři vybrali z více než 1 600 přihlášených snímků.  Na projekcích a debatách se představí desítky zahraničních hostů.

Novinkou letošního ročníku je akce "Jak získáš své diváky ty?". Diváci budou moct hlasovat o svůj nejoblíbenější dokument. Ke třem z nich zajistí organizátor distribuční práva a nechá je nahrát na DVD.

Disky bude možné zapůjčit divákům, kteří projeví zájem filmy promítat například okruhu svých přátel. Podmínkou je, že na filmy nebudou vybírat vstupné. "Doufáme, že se promítající diváci stanou také iniciátory diskusí, protože festival není jen o filmech, ale i o debatách," řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Ve třech festivalových kinech (Městská knihovna, Divadlo Archa a Francouzský institut) budou každý den po projekci filmů organizovány panelové diskuse s odborníky. Diskutovat se letos bude například o situaci v Íránu, Afghánistánu, Barmě a Tibetu.

Speciální projekce pro nevidomé

V neděli 14. března v 15:00 se mohou na film do kina vypravit také nevidomí. Promítat se bude český snímek se speciálním dabingem Nevítaní, film pojednává o lidech se zdravotními handicapy.

Ve středu 17. března si festivalové hosté už posedmé připomenou výročí masivního zatýkání disidentů na Kubě, takzvané černé kubánské jaro. Návštěvníky čeká promítání filmu, debata i večer s živou hudbou.

Filmy budou soutěžit ve dvou kategoriích v hlavní soutěži a v kategorii Máte právo vědět. Soutěžit bude například snímek Kábulská love story o dvou Afgháncích, kteří se milovali už od dětství. Jejich cesty se rozdělily v době dospívání.

Negramotný Husajn odešel do války s Talibánem, Šajma se musela provdat za muže o 40 let staršího. Režisérka snímku Němka Helga Reidemeisterová se festivalu osobně zúčastní.

Zajímavou podívanou zřejmě nabídne dokument Afghánská superstar, který se bude promítat v rámci kategorie Panorama. Diváci znalí soutěže Česko hledá SuperStar mohou porovnat, jak podobná akce vypadá v zemi po desetiletích válek a vládě Talibanu.

V hlavní mezinárodní porotě zasedne dánský dokumentarista Anders Ostergaard, který loni dostal na Jednom světě Zvláštní cenu Václava Havla za dokument o šafránové revoluci v Barmě. Rozhodování se zúčastní také ruská režisérka Máša Novikovová, která natočila film o novinářce Anně Politkovské.

Dokumenty online na ČT

Dalším členem poroty bude zakladatel varšavského lidskoprávního festivalu Watch Docs Dariusz Kowalski. O vítězích rozhodne také česká dokumentaristka Linda Jablonská, autorka úspěšných snímků Kupředu levá, kupředu pravá a Vítejte v KLDR!

Porotu doplní britská ekologická aktivistka Franny Armstrongová. Její dokumentární debut Kauza McDonald's (1997, 2005) byl v roce 2007 Britským filmovým institutem zařazen mezi Deset dokumentů, jež změnily svět.

Stejně jako loni budou mít diváci příležitost vidět vybrané dokumenty online na stránkách www.ceskatelevize.cz/jedensvet od 15. února do 31. března.