Letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět už zná své vítěze. Cenu za nejlepší film získá britsko-kambodžský snímek Nepřátelé národa o výpovědích svědků vraždění za vlády Rudých Khmerů.

Ocenění za nejlepší režii si letos vysloužil polský dokument Chemo o onkologických pacientech. Tyto i další ceny si převezmou tvůrci nebo jejich zástupci ve čtvrtek večer v pražském kině Lucerně. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Jednoho světa Filip Šebek.

Rekordní návštěvnost už v Praze

Návštěvnost pražské části festivalu už překonává loňský rekord. Festivalové filmy vidělo od minulého čtvrtka do úterního večera přes 32 500 diváků. Do úterka bylo 58 projekcí vyprodaných. Návštěvnost je velmi slušná i v regionech, celkový počet návštěvníků by mohl letos opět prolomit hranici 100 tisíc, odhaduje Šebek.

Ústřední postavou vítězného filmu Nepřátelé národa je kambodžský novinář, který už více než deset let tráví své víkendy prací na projektu v odlehlých provinciích. Nahrál desítky rozhovorů s lidmi, kteří se podíleli na vraždění za Rudých Khmerů. Podařilo se mu získat i výpověď pravé ruky Pol Pota, trvalo léta, než si získal jeho důvěru.

Snímek, který získá cenu za režii, pojednává o pacientech podstupujících chemoterapii na varšavské onkologické klinice. Nemocní si tam krátí čas rozhovory o oblíbených jídlech, svatebních šatech i vtíravých myšlenkách na sebevraždu.

Ve čtvrtek bude udělena také cena Poroty Rudolfa Vrby za nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Cenu letos získá snímek Slunce za mraky, ve čtvrtek si ji převezme tibetská režisérka Ritu Sarin a režisér Tändzin Sonam. Oba si převezmou zároveň Zvláštní cenu Václava Havla udělovanou filmům, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv. Cenu by měl předat osobně bývalý prezident ČR.

Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby získá snímek Tibet zpívá. Muzikolog tibetského původu se vrací do země svých předků, aby dokumentoval její hudební bohatství. Při nahrávání lidových písní je ale zatčen, obviněn ze špionáže a odsouzen k 18 letům vězení. Film získal Cenu poroty v kategorii dokumentů loni na festivalu v Sundance.

Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu bude udělena českému filmu režiséra Tomáše Kudrny Mlčeti zlato.

Vítěz diváků až ve čtvrtek

Studentskou cenu pro nejlepší film z kolekce snímků Jeden svět pro studenty převezme od studentské poroty režisérka Marije Meermanová za svůj snímek Chci být Někdo.

Vítěz divácké ceny bude znám až ve čtvrtek, podle dosavadních výsledků se zdá, že se jím stane český dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní. Časosběrný dokument sleduje životy několika lidí, které kvůli jejich zdravotnímu postižení rodina už v porodnici opustila a umístila do ústavu. Film získal cenu Pavla Kouteckého za loňský rok.

Související