Téměř rok trvaly přípravy animovaného filmu Čtyřlístek ve službách krále, jehož hrdiny budou známé postavičky výtvarníka Jaroslava Němečka - Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík.

Producent Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion oznámil, že režisér Michal Žabka je těsně před startem.

Do kin se má tento celovečerní projekt dostat koncem příštího roku.

Komiks Čtyřlístek se zrodil v roce 1969, filmového scénáře se ujali manželé Hana a Josef Lamkovi, jedni z mnoha jeho autorů. Na plátně se objeví pět desítek postav.

Hlavní čtveřici namluvili Tereza Bebarová, Karel Heřmánek, Ondřej Brzobohatý a Bohdan Tůma.

Dalším propůjčí hlasy například Vladimír Brabec, Jiří Lábus, Dalimil Klapka, Pavel Kříž, Petr Nárožný, Vladimír Javorský a Ota Jirák.

Film za 30 milionů

Producent Šmídmajer, na jehož kontě jsou například filmy Jak básníci neztrácejí naději, Peklo s princeznou, Na půdě a řada dokumentů, prý o animovaných snímcích vždy uvažoval.

Chtěl natočit celovečerního Krtečka i Křemílka s Vochomůrkou, ale nepodařilo se to. Až Čtyřlístek, na jehož koprodukci se podílí společnost Cinemart, mu vyšel.

"Půjde o dobrodružný příběh s komediálními prvky," uvedl Šmídmajer s tím, že duchovní otec Čtyřlístku Jaroslav Němeček je výtvarníkem filmu, který vznikne velmi pracně. Firma Centauri, které svěřili animovanou obrazovou část, totiž bude kombinovat 3D pozadí s figurkami a vše ručně dokreslovat.

Rozpočet filmu, který podpořil vznik kinematografie, by se měl podle Šmídmajera vejít do 30 milionů korun.

Čtyřlístek a Kámen mudrců

"Jsem šťastný, že se tento příběh objeví ve filmu. Vždycky jsem chtěl, aby se mé obrázky hýbaly," prozradil Němeček.

Rozepře císaře Rudolfa II. se zrádným alchymistou Kellym a neuvážený královský slib ohrozí nejen Svatováclavskou korunu, ale i blaho celého království. Tak začne velké filmové čtyřlístkové dobrodružství, příběh plný nečekaných záplatek a zvratů.

"Scénář, jehož větší část se odehrává v současnosti, ale proti historii nejde - i když to je pohádka," vysvětlila Lamková. Spolu se svým loni zesnulým manželem sepsali kolem dvou stovek příběhů, mezi nimi i Kámen mudrců, který tvoří základ scénáře.

Prasavec Bobík

Režisér, scenárista, výtvarník a filmový architekt Michal Žabka prý na Čtyřlístku vyrůstal. "Jeho sešity jsem si prohlížel už v době, kdy jsem ještě neuměl číst," řekl. K dalším příznivcům Čtyřlístku patří i Ondřej Brzobohatý. "Jsem fanouškem animovaných snímků. Na DVD mě vždycky zajímaly bonusy, jak vznikaly," uvedl s tím, že mu to ve studiu pomohlo.

Žabka získal loni za svoji loutkovou "lovestory" nazvanou Paní G hlavní cenu na festivalu v Bulharsku a cenu diváků na třeboňském Anifestu. Před nedávnem odvysílala Česká televize jeho večerníčkový seriál Tři prasátka, který byl natočený poprvé v 3D loutkové animaci.

Podílel se na animovaném seriálu Autopohádky, k jeho filmografii patří i krátkometrážní snímky Babylón a absolventský snímek Prasavci, který se stal nejlepším titulem sezony v Melbourne.

Související