Nový dokument o prvním prezidentovi České republiky ve francouzské produkci natočila loni režisérka Jarmila Buzková. Snímek prolíná ukázky ze hry Odcházení se záběry z Havlova života a amatérskými snímky z rodinného archivu.

"Dokument bude uveden na dvou televizních kanálech v Německu, a pak se uvidí, kdo si ho koupí," uvedla režisérka Buzková. Dodala, že by uvítala, kdyby o více než čtyřicetiminutový snímek projevila zájem Česká televize.

Exprezident Havel se kvůli onemocnění uvedení snímku nezúčastnil.

Dokument vznikl v koprodukci společností Interscience film, NdR a uměleckého kanálu ARTE. Záběry z divadla Archa a inscenace Odcházení se v něm střídají s historickými obrázky listopadu 1989, vášnivými debatami ze sklepení Laterny Magiky při vzniku Občanského fóra, veřejnými vystoupeními Havla i jeho intimní zpovědí o rodinném životě, vztahu k ženě Olze a druhé manželce Dagmar Veškrnové.

"Moje matka byla dominantní žena, možná proto jsem se obklopoval ženami, které drželi pevnost, zatímco já jsem se mohl zabývat problémy okolního světa," podotýká Havel v dokumentu.

Snímek se nevyhýbá ani Havlovu pobytu ve vězení či porevolučnímu vystřízlivění a ztrátě nadšení z nabyté svobody.

Brad Pitt v roli Havla

"Měli jsme několik projekcí ve Francii a Německu. V Německu se mě zejména ženy ptaly, zda neudělám hraný film o Václavu Havlovi. Prý by ho mohl hrát Brad Pitt," rozesmála publikum Buzková.

Jako předfilm byl uveden dokument České televize připomínající desáté výročí legendární snídaně francouzského prezidenta Françoise Mitterranda s československými disidenty.

O Havlovi vznikly v poslední době dva výrazné dokumenty - snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje a dokument Občan Havel režiséra Miroslava Janeka. Po smrti Pavla Kouteckého převzal natočený materiál a společně se střihačkou Toničkou Jankovou stojí za výslednou podobou tohoto dokumentu.

Související