Cenu české kritiky Kristián za nejlepší celovečerní tuzemský film na 17. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Febiofest získal snímek Protektor režiséra Marka Najbrta. Cenu za animovanou tvorbu dostal Jiří Barta za film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny, nejlepším dokumentem kritici zvolili Vítejte v KLDR od Lindy Jablonské. Anticenu pro nejhorší český film roku obdržel Tomáš Vorel za snímek Ulovit miliardáře.

"O ceně za nejlepší celovečerní tuzemský film rozhodly tři hlasy, o které měl méně film Tomáše Mašína Tři sezóny v pekle," uvedl mluvčí Febiofestu Pavel Sladký.

Čestnou cenu Kristián převzal švýcarský herec Bruno Ganz a britský režisér Hugh Hudson. Cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii na úvod festivalu dostala také slavná německá herečka Hanna Schygullová.

Festival v pátek zakončila projekce amerického filmu Muži, co zírají na kozy, v níž si zahráli George Clooney, Jeff Bridges, Ewan McGregor a Kevin Spacey.

Vítězným snímkem sekce Nová Evropa se stalo drama o dvou kurdských sourozencích na pozadí politických konfliktů v Turecku Děti z Diyarbakiru tureckého režiséra Miraze Bezara.

Na festivalu byly již dříve předány Ceny Jaromila Jireše. Asociace režisérů a scenáristů jí každoročně odměňuje podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrčích počinů. Letos ji udělila společnosti La Fabrika Richarda Balouse jakožto donátora multikulturního zařízení a projekcí nekomerčních filmových děl a také uskupení OSA 9. Jde o artová pražská kina Aero, Evald, Mat a Světozor spojená tramvajovou linkou číslo 9.

Přehlídka Febiofest od 25. března nabídla 438 představení 184 filmů z 57 zemí. Už před oficiálním zahájením Febiofestu byla v multikině CineStar Anděl otevřena výstava fotografií nazvaná Roman Polanski - herec a režisér.

Během dubna se festival rozjede mimo Prahu a zaplní kina v Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě. Zahajovacím snímkem bude nový projekt Alice Nellis nazvaný Mamas&Papas. Samostatně se Febiofest uskuteční v osmi slovenských městech.

Související