O Velikonocích skončila slovenská část natáčení nové filmové komedie Román pro muže podle literárního bestselleru nejprodávanějšího českého spisovatele Michala Viewegha.

Film režiséra Tomáše Bařiny, tvůrce divácky úspěšné komedie Bobule, vstoupí do českých kin v polovině září.

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Bruna, Anety a cynického soudce Cyrila, do jehož kariéry Viewegh mimochodem promítl několik reálných politických a korupčních kauz.

Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a sestry převzal výrazně starší Cyril, prochází zvláštní zkouškou.

Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti.

„Pro mě je to příběh o lásce, o charakteru, o bohatství, o rodině. Dá se těch témat dosadit za to slovo příběh hodně,“ říká představitel Cyrila Miroslav Donutil.

Právě Miroslav Donutil byl již při psaní scénáře hereckou jistotou. Při natáčení komedie Román pro ženy naléhal herec na spisovatele Michala Viewegha, aby napsal pokračování, v němž by se jeho tehdejší postava souseda Žemly posunula do centra děje.

Místo toho však Viewegh vytvořil nový příběh a postavu Cyrila psal ve scénáři přímo pro Miroslava Donutila. Viewegh, který má špatnou zkušenost s adaptací jiného svého bestselleru Případ nevěrné Kláry, trval na tom, že si tentokrát scénář k filmu napíše sám, od samého začátku.

"Je to jediná možnost, jak si nad filmem zachovat alespoň nějakou kontrolu, byť samozřejmě respektuji režisérovu tvůrčí invenci," řekl Viewegh před časem pro HN.

 „Jsem strašně vděčný, že mám možnost zahrát si ve filmu zase trochu jinou komediální  parketu,“ přiznává Miroslav Donutil. „Třeba v televizi jsem si v pořadu 3 + 1, se kterým po šestileté éře právě končím, měl možnost vyzkoušet kde co a hlavně spolupráci s mnoha režiséry, a v divadle jsou charaktery postav také úplně jiné  - co postava, to jiné téma. Ať si vezmete Sluhu dvou pánů, Revizora, Dona Juana… Co se týče filmu tak tam opravdu převládaly v posledních letech takové ty brutálně komické figury nebo lidi jednoduššího naturelu, což v tomto případě - Románu pro muže - není.“    

Obyčejnej českej kluk

„Abych neprozradil děj, řeknu jen, že tenhle film je o rodinných vztazích a přístupu k životu a k lidem. A taky o lidských vlastnostech,“ říká Miroslav Vladyka, který hraje Bruna a přidává charakteristiku svého hrdiny.

„Je to takovej normální, obyčejnej českej kluk, kterej není vůbec průraznej a taky neměl v životě  moc štěstí. A to ani na ženský. Prostě takovej hodnej smolařskej ťunťa.“

Natáčení filmu je naplánováno na 34 dní, které jsou v průběhu března a dubna rovnoměrně rozděleny mezi slovenské a české lokace. První část právě skončila ve Vysokých i Nízkých Tatrách a filmaři pracovali na celé řadě míst - mimo jiné i v luxusním horském hotelu patřícím do sítě Kempinski.

O luxusní lokace ovšem podle všeho nebude nouze ani v Praze - jedním z partnerů filmu je totiž i hotel Buddha Bar u Obecního domu.

Související