Filmografie Zity Kabátové
1936  Lojzička
   Manželství na úvěr
   Rozkošný příběh
   Světlo jeho očí
   Ulička v ráji
   Vzdušné torpédo 48
1937  Klatovští dragouni
   Kvočna
   Lízin let do nebe
   Žena na rozcestí
1938  Bláhové děvče
   Manželka něco tuší
   Stříbrná oblaka
1939
 Děvče z předměstí anebo Všecko příjde na jevo
   Její hřích
   Kdybych byl tátou
   Lízino štěstí
   Osmnáctiletá
   Srdce v celofánu
   Tulák Macoun
   U svatého Matěje
   Zlatý člověk
   Žabec
   Ženy u benzinu
 1940  Artur a Leontýna
   Madla zpívá Evropě
   To byl český muzikant
   Život je krásný
 1941  Advokát chudých
   Pantáta Bezoušek
   Provdám svou ženu
   Přednosta stanice 
 1942  Muži nestárnou
   Zlaté dno
 1944  Hudbou za štěstím
   Osud na řece
   Počestné paní pardubické
 1969  Hvězda
 1971  Svět otevřený náhodám
   Ženy v ofsajdu
 1972  Akce Bororo
   Ukradená bitva
 1974  Případ mrtvého muže
 1975  Akce v Istanbulu
   Tam, kde hnízdí čápi
 1976  Noc klavíristy
 1977  Biela stužka v tvojich vlasoch
   Všichni proti všem
 1978  Kulový blesk
   Skandál v Gri - Gri baru
 1979  Kam nikdo nesmí
 1980  Kluci z bronzu
   V hlavní roli Oldřich Nový
 1981  Kaňka do pohádky
   V podstatě jsme normální
 1987  Jak básníkům chutná život
 1988  Jonáš II. aneb Jak je důležité míti Melicharovou
 1996  Král Ubu
   Zapomenuté světlo
 1997  Modré z neba
 1998  Na lavici obžalovaných justice (TV seriál)
 2000  To jsem z toho jelen (TV seriál)
 2001  Babí léto
   Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko
 2003  Želary
 2004  Zlatá brána (TV film)
 2009  Hodinu nevíš...
   Pamětnice
Zdroj: ČSFD
Je vtipná, duchaplná a má stále jiskru v oku. Narodila se v Rakousko-Uhersku, prožila dvě války, první republiku, protektorát, komunistický režim i dobu polistopadovou.
 
Filmová a divadelní herečka Zita Kabátová je po zlomenině krčku kyčelní kosti už pět let v péči Léčebny dlouhodobě nemocných v Praze-Motole. Dnes, 27. dubna, slaví 97. narozeniny.

Zpravodaj ČTK zastihl paní Zitu na lůžku, obklopenou věcmi, které má ráda. "Paní primářka, vždycky když sem přijde, tak lomí rukama, když tu vidí ten můj obchod," smála se herečka. Především jsou to květiny a fotografie jejích blízkých včetně syna Jiřího, který ji čas od času přijede potěšit z Ameriky.

Na dosah má i spoustu dárků, suvenýrů, ale i mobil a ovladač televize, která ji prý drží v životní aktivitě a ukazuje jí život venku. Miluje filmy pro pamětníky, při nichž vzpomíná na své partnery z filmového plátna. Hrála v 56 snímcích, jen v roce 1939 jich vzniklo jedenáct.

Herečka, která v polovině 30. let začínala v operetě, působila tři sezony v Divadle Oldřicha Nového.

"Byla jsem zpěvandule, hop sem, hop tam. Až Nový mě naučil normálnímu hraní, přes něj jsem se dostala k činohře. Tehdy jsem se přesvědčila, že se divadlo musí cítit. Když to nejde ze srdce a jde jen o peníze, tak je to na draka. A dnes je všechno jenom o penězích. A tak dík těm, kteří to ještě umějí a ty prachy jim přijdou jakoby navíc. Když se hraje ze srdce, je to znát," prozradila Kabátová své krédo.

Fričovy Počestné paní pardubické z roku 1944 pro ni byly nadlouho filmem posledním. Objevila se totiž za nacistické okupace i ve dvou německých snímcích, a po válce jí proto zakázali veřejně vystupovat.

"Přitom to byl Pragfilm, domácí společnost, kde byli samí Češi. Já byla zkrátka ten vyšší strom, do kterého to prásklo," komentuje to dnes a připomíná, že začátkem 50. let jezdila s Vesnickým divadlem a hrála i pro děti s maňásky. O dvacet let později se stala vedoucí několika pražských kin včetně Bia Illusion.

Role pro Kabátovou i na přelomu tisíciletí

Koncem 90. let Kabátová vystupovala na jevišti pražského Divadla pod Palmovkou v Hřebejkově inscenaci Nebezpečných vztahů, objevila se v Michálkově Zapomenutém světle a Babím létu a účinkovala v Trojanových Želarech vedle svého jevištního partnera Svatopluka Beneše.

"Zajímavé je, že ve filmu jsme spolu do té doby nikdy nehráli. To víte, on byl štíhlý a dlouhý, já menší a tlustší, on hrál u Friče a já u Slavínského," vysvětlila.

Jejím prvním idolem byl Jiří Plachý. Ráda hrála s Burianem; například v komedii Přednosta stanice, kde ztvárnila manželku titulního hrdiny. "Burian byl jedním z mála herců, který směl na place při natáčení říci Stop!, kdy sám chtěl," uvedla.

Zita Kabátová vzpomíná ráda, přitom si vždycky procvičí mozek. A tak je vděčná za pravidelné návštěvy publicistky Marie Formáčkové, která podle jejího vyprávění napsala už pět knížek. Teď dokonce připravují tři najednou - budou o mužích, o psech a také o společenském chování a prvorepublikových mravech.

"Jsem tu a pamatuju si"

"Chodí ke mně pravidelně každý týden a vždycky ze mě něco vymáčkne. A já musím přemýšlet - co bylo, jak to bylo, proč to bylo. Úžasné na tom je, že si můžu pustit pusu na špacír a nikdo mě přes ni nemůže majznout. On už si to nikdo jiný nepamatuje, všichni už odešli. Ale já nikdy neměla na nikoho spadeno, byla jsem veskrze dobrej člověk," dodala Kabátová.

V nemocnici je už pět let a cítí se tam vlastně napůl doma. Na pokoji má báječnou sousedku, s níž si ráda povídá.

"A tak hodně mluvíme o první republice, kterou jsme všichni načuchli. Vždyť i lidi byli tehdy jiní. Myslelo se nějak čistěji, lidé byli k sobě příjemnější. Neměl jste moc strach, jestli vám vrazej kudlu do zad, zatímco teď aby se člověk bál. Ale mě se to netýká, sestřičky mě nedají," dodala příjemná paní.

"Jsem tu a pamatuju si," vzkazuje všem. Dokud to prý půjde, tak se bude držet.