Režisér Martin Šulík, producent Čestmír Kopecký, scenárista Jan Lukeš a střihač Jiří Brožek byli u vzniku dvoudílného celovečerního dokumentu 25 ze šedesátých, který představí jedinečný pohled na fenomén takzvané československé filmové vlny v kontextu domácí i světové tvorby. V kinech se objeví od 13. května.

Na začátku byl cyklus Zlatá šedesátá, který Česká televize vysílala od ledna 2009. Každý z portrétů doplnil celovečerní snímek ilustrující tvorbu zpovídané osobnosti. Už tehdy tvůrci předpokládali, že toto ohlédnutí za vrcholnou etapou v dějinách české a slovenské kinematografie bude mnohem širší.

Natočili totiž přes osm desítek rozhovorů s filmaři 60. let, přičemž slovenští tvůrci mezi nimi byli zastoupeni zhruba čtvrtinou. Mezi zpovídanými byli scenáristé, dramaturgové, kameramani, fotografové, hudební skladatelé, architekti, výtvarníci, střihači, herci, kritici, publicisté, historici a producenti.

Podle Lukeše znamenala 60. léta pro domácí kinematografii jedinečnou etapu. Filmová tvorba tehdy společného státu překročila během pouhých několika let dosavadní ideologické i estetické limity, stala se jedním z hlasů demokratizačního hnutí a takřka ze dne na den začala sklízet úspěchy i v zahraničí. Československý filmový zázrak, jak tento úkaz nazvala zahraniční kritika, násilně uzavřely události ze srpna 1968.

"Je třeba upozornit na filmy 60. let a dělat jim osvětu," řekl Kopecký. Zažil čtyři grantové komise, z nichž dvě poslední k tomu měly kladný přístup. Česká televize se podle něj na rozdíl od původního cyklu na tomto projektu nepodílí.

"Chtěli jsme udělat chronologický pohled na kinematografii 60. let a zařadit ji do širšího rámce - podat tak zprávu o té době i společnosti," řekl Šulík.

"Je divné, že lidi, kteří vytvořili celou epochu kinematografie, zůstali kamerou nezaznamenáni. Proto jsme chtěli tuto část epochy zmapovat školním až osvětovým způsobem," podotkl Lukeš. Je zvědav, zda se tento projekt podaří ještě rozšířit a dokončit.

Kopecký by chtěl desítky těchto rozhovorů na DVD poskytnout filmovým školám a archivům k nekomerčnímu užití.

Původním cílem bylo natočit jeden celovečerní snímek, ale zjistilo se, že to je neuskutečnitelné. Proto vznikly dva dokumenty, v nichž se dostává ke slovu řada tvůrců. Každého režiséra zastupuje jeden film, i když bylo složité ho vybrat.