"Nebyli jste v Cannes? Tak přijede Cannes za vámi," lákají organizátoři karlovarského festivalu své fanoušky.

Jeho 45. ročník totiž od 2. do 10. července opět uvede v tradiční sekci Otevřené oči reprezentativní kolekci oceněných filmů právě z této přehlídky.

"Sešli se v ní držitelé Velké ceny i ceny ze scénář, Ceny poroty či ceny pro nejlepší herečku. A řada z tvůrců není návštěvníkům MFF Karlovy Vary neznámá - své předchozí snímky totiž představili právě tady," uvádějí nové internetové stránky této prestižní mezinárodní přehlídky.

Fanoušci je naleznou na adrese www.kviff.com.

Diváci v Karlových Varech tak uvidí například francouzský snímek O bozích a lidech režiséra Xaviera Beauvoise, který v Cannes získal Velkou cenu, tedy pomyslné festivalové stříbro. Působivý a nepatetický film o střetu křesťanských mnichů s islámskými radikály vychází ze skutečné události z roku 1996, kdy bylo v Alžírsku uneseno sedm trapistických mnichů. Hlavní roli ztvárnil Lambert Wilson, známý z filmů Alaina Resnaise.

Jednou z nejobletovanějších hereček byla letos v Cannes slavná Juliette Binocheová, jejíž tvář zdobila i oficiální festivalový plakát. Nakonec odjížděla s cenou za nejlepší ženský herecký výkon, kterou získala za roli v břitkém konverzačním snímku Věrná kopie o setkání francouzské galeristky a britského spisovatele.

Film je prvním neíránským titulem íránského klasika, taktéž v Karlových Varech známého režiséra Abbase Kiarostamiho, který tam byl v roce 2000 i předsedou mezinárodní poroty.

Cenu za scénář si z Cannes odvezl neméně slavný jihokorejský tvůrce Lee Čchang-tong, jehož snímek Mentolky se v roce 2000 představil i v karlovarské hlavní soutěži. Karlovarští diváci letos uvidí jeho film Poezie oceněný v Cannes. Vypráví v něm o ženě, která svůj neradostný život léčí právě silou poezie, jíž se začne věnovat. Lee Čchang-tong bude členem i letošní mezinárodní poroty.

Z exotické kinematografie letos vzešel vítěz Ceny poroty, snímek Křičící muž čadského režiséra Mahamata-Saleh Harouna. V Cannes se o něm hodně mluvilo nejen jako o vůbec prvním snímku z Čadu v tamní soutěži, ale také jako o velmi silném příběhu líčícím vztah mezi otcem a synem, který se odehrává na pozadí krutého vojenského konfliktu mezi armádou a rebely. I Haroun své dva předchozí filmy, Období sucha a Tatínek, představil v Karlových Varech.

Z hlavní soutěže festivalu v Cannes Karlovy Vary uvedou i napjatě očekávanou novinku ruského klasika Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2: Exodus či dalšího zástupce východní Evropy, uhrančivý snímek o paradoxech ruské duše Moje štěstí ukrajinského režiséra Sergeje Loznici. Karlovarský festival uvedl v minulosti tři jeho dokumenty.

Diváci se mohou těšit také na několik lahůdek z canneské sekce Un certain regard (Jiný pohled) - cenou poroty oceněný peruánský snímek Říjen, strhující rumunské drama Aurora, které natočil autor Smrti pana Lazareska Cristi Puiu, či okouzlující romantickou komedii Imaginární lásky od mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana.
Související