Dosavadní neexistence filmových pobídek způsobila Česku ztráty miliard korun.

Podle informací pořadu Otázky Václava Moravce přišel stát mezi lety 2004 a 2007 o zahraniční filmové projekty, které by přinesly více než sedm miliard. S odchodem filmařů zanikly i pracovní příležitosti.

To by se konečně mohlo změnit, Evropská komise schválila systém finančních pobídek filmovým produkcím, který Česká republika předložila v lednu. Informaci přinesl Český rozhlas.

Stát bude vracet producentům část utracených peněz, letos ministerstvo počítá s celkovou částkou 400 milionů korun.

„Je vyčleněno 400 milionů korun, což při 20 procentní úrovni podpory znamená, že máme připraveny pobídky zhruba pro 2 miliardy nákladů utracených za natáčení v České republice, což by znamenalo přibližně trojnásobek obratu, který dosáhla zahraniční produkce u nás v loňském roce,“ řekl dříve šéf České filmové komory Petr Mošna v rozhovoru pro Radiožurnál.

V Evropě existují dva systémy pro podporu zahraničních štábů. Například v Německu mají přímou podporu ze státního rozpočtu, Maďarsko zasahuje do daňového systému. Produkční společnosti vrátí stát 20 procent z částky utracené v dané zemi.

Česká republika oproti Maďarsku zaspala, proto se tam přestěhoval štáb výpravného Hellboye od režiséra Guillerma del Tora. První díl se točil v Praze, druhý v Budapešti.

Barrandovská studia opustil i další film s Jamesem Bondem nebo třetí díl fantasy série Letopisy Narnie, i když měl zaplacený rezervační poplatek. Točila se tu totiž již předchozí část.