Výběr z programu

Hlavní soutěž
- Sladké zlo (Francie)
režie: Olivier Coussemaq
- Hitler v Hollywoodu (Belgie/Itálie)
režie: Frédéric Sojcher
- Matka Tereza od koček (Polsko)
režie: Pawel Sala
- Moskytiéra (Španělsko)
režie: Augustín Vila

Horizonty
- Život za časů války (USA)
režie: Todd Sollondz
- Single Man (Velká Británie/USA)
režie: Tom Ford
- Sama v Africe (Francie)
režie: Claire Denisová
- Vrah ve mně (USA)
režie: Michael Winterbottom

Otevřené oči – výběr z Cannes

- Unaveni sluncem 2 (Rusko)
režie: Nikita Michalkov
- Imaginární lásky (Kanada)
režie: Xavier Dolan
- Věrná kopie (Francie/Itálie/Írán)
režie: Abbas Kiarostami

Poklady filmových archivů

- Podvodník (Itálie – 1955)
režie: Federico Fellini
- Gepard (Itálie – 1963)
režie: Luchino Visconti
- Dopis neznámé (USA – 1948)
režie: Max Ophüls
- Nebeské dny (USA – 1978)
režie: Terrence Malick

Už v pátek se z Karlových Varů opět stane centrum světového filmu. Promítnuto tu bude na 180 snímků, padesát z nich ve světové nebo evropské premiéře, k vidění budou i vítězné filmy z letošních festivalů v Cannes, Berlíně a Benátkách.

Desetidenní Mezinárodní filmový festival, jehož 45. ročník se koná od 2. do 10. července, navštíví řada známých osobností. Vedle už potvrzené účasti britského herce Juda Lawa, který v Karlových Varech 5. července převezme Cenu prezidenta festivalu a osobně tu uvede film Talentovaný pan Ripley režiséra Anthonyho Minghelly, organizátoři v čele s Jiřím Bartoškou oznámili další hvězdu.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na karlovarském festivalu ruský režisér Nikita Michalkov, který tu zároveň představí pokračování svého legendárního filmu Unaveni sluncem.

Trainspotting v tvůrčí dílně

Mezi další filmové osobnosti, které se letos na karlovarský filmový festival chystají, patří bratrské duo producentů Andrew a Kevin Macdonaldovi.

Dva z nejvlivnějších hollywoodských producentů současnosti jsou podepsáni mimo jiné pod oscarovými snímky Poslední skotský král, dramatem Dannyho Boyla Pláž, v němž v roce 2000 zazářil Leonardo DiCaprio, či pod kultovním Trainspottingem.

„Jednáme o tom, že by bratři Macdonaldové v Karlových Varech vedli vlastní tvůrčí dílnu. Té by se mohli zúčastnit nejen novináři a odborníci, ale i běžní festivaloví návštěvníci a fanoušci tvorby obou bratrů,“ uvedl programový ředitel festival Karel Och.
 
Organizátoři festivalu letos vyslyšeli přání fanoušků, kteří si často stěžovali na nedostupnost festivalových titulů. „Letos jsme program poněkud zeštíhlili. Bude alespoň možnost filmy, o které je zájem a jsou rychle vyprodané, uvést v několika reprízách,“ vysvětlila umělecká šéfka festivalu Eva Zaoralová.

Program plný známých jmen

Hlavní soutěž nabídne dvanáct titulů; mezi nimi i Mašínovy 3 sezóny v pekle a Svěrákův film Kuky se vrací. I další tituly se pyšní známými jmény. V jednotlivých programových sekcích bude k vidění například debut návrháře Toma Forda Single Man s Colinem Firthem v hlavní roli či krimi Vrah ve mně, v němž hlavní roli ztvárnil Casey Affleck.

V sekci Poklady filmových archivů budou k vidění zrestaurované snímky Frederica Felliniho či Luchina Viscontiho. Festival zahájí česká premiéra amerického filmu Crazy Heart debutujícího režiséra Scotta Coopera; countryového písničkáře na konci kariéry v něm ztvárnil Jeff Bridges a získal za svůj výkon Oscara a Zlatý glóbus.

Závěrečným snímkem letošního festivalu pak bude romantická komedie (K)lamač srdcí režiséra Pascala Chaumeila s Romainem Durisem a Vanessou Paradisovou v hlavních rolích.

Související