Vedle vysloveně tíživých filmů je v letošní programové přehlídce Mezinárodního filmového festivalu k vidění i celá řada vysloveně osvěžujících, zábavných filmů. Obstarávají je doprovodné programové sekce. Jednou z nich jsou Horizonty, v nichž se letos sešla pestrá žánrová i stylová směs zajišťující zábavu, která člověka nezklame.

Švédsko natočí životopisný seriál o režisérovi Ingmaru Bergmanovi - čtěte ZDE

Za detektivky se Nobelova cena nedává, říká švédský autor Mikael Niemi - čtěte ZDE

V polovině tohoto týdne nadchla publikum třeba vynikající komedie Rozumné řešení. Výborný debut Jorgena Bergmarka na motivy scénáře Jense Jonssona vypráví komický a originální příběh jednoho čtyřúhelníku: Erland a Sven-Erik jsou nejlepší kamarádi, jejich manželky zase blízké přítelkyně.

Jednoho dne si však Erland uvědomí strašlivou skutečnost: bláznivě se zamiloval do Svenovy ženy Karin.

Nové vzplanutí pochopitelně znamená problém: Erland totiž se svou ženou May v místním kostele vedou "školu manželství", terapeutický kroužek pro všechny, kteří chtějí mít tak harmonický partnerský vztah, jako mají oni dva: vztah založený na vzájemném porozumění, respektu....a postavený na tom, že o každém problému je třeba mluvit nahlas.
 
A protože čerstvě zamilovaný Erland mluví o partnerských problémech nahlas často a rád, nechce kamarádův manželský vztah za žádnou cenu rozvrátit, nechce ublížit své manželce, nedokáže však žít ani bez Karin, navrhne "rozumné řešení", totiž aby se všichni sestěhovali pod jednu střechu, ženy si střídali, nebo rovnou spali všichni se všemi.

Na všechno lidské konání je ale potřeba desatero. A proto se čtveřice rozhodne sepsat si své vlastní. Brilantní film, jemuž vévodí výborné herecké výkony, měl premiéru na festivalu v Benátkách, kde se dočkal ocenění na tamním Týdnu kritiky. Ve Varech bude k vidění ještě tuto sobotu, v 16:30 ho uvede kino Lázně III.

Související