Zítra v Karlových Varech oslaví svoje čtyřiatřicáté narozeniny. Rodák z Nového Mexika Adrian Grenier přijel do Varů téměř nepoznán, ve stínu slavnějších kolegů Juda Lawa a Nikity Michalkova, jehož příjezd je očekáván dnes odpoledne.

Na polední tiskové konferenci s Grenierem tak bylo o poznání klidněji, než před pár dny na témže místě s hvězdou filmu Talentovaný pan Ripley - a Grenier působil neobyčejně uvolněně a bezprostředně.

S foťákem za hvězdami

Adrian Grenier přitom patří k největším talentům své generace - a filmoví kritici i fanoušci o něm do budoucna jistě hodně uslyší.

Charizmatický Američan s tmavými vlasy a průzračnýma zelenomodrýma očima na sebe upozornil už ve filmech Woodyho Allena Celebrity a Cokoliv, hrál v dramatu Hartova válka, fanoušci mainstreamových komedií si jej nejvíce pamatují coby šéfkuchaře Natea, přítele Andrey "Andy" Sachsové v módní komedii Ďábel nosí Pradu s Meryl Streep a Anne Hathaway v hlavních rolích.
 
Do Varů přijel Grenier nejen jako herec populárního seriálu HBO Vincentův svět, který tu představuje, ale též coby režisér - dnes večer tu bude mimořádně uveden jeho dokumentární film Teenage Paparazzo. Příběh třináctiletého školáka, který se s fotoaparátem pokouší dostat k hvězdám, natočil Grenier během uplynulého roku a sám v něm ztvárnil jednu z hvězd.

"Dokumenty jsou upřímnější, než běžná produkce, dopřávají vám větší svobodu, prostor přemýšlet. Je s nimi větší práce, není to jen si přečíst scénář a pak prostě dorazit na plac. Přesto je mám vlastně raději," řekl Grenier pro HN.

Příběh o tom, jak se vyrovnat s nečekanou slávou, má i autobiografické prvky. V USA patří totiž Grenier k nejžádanějším mladým hercům a režisérům.

"Je to hrozně zvláštní, muset se najednou vyrovnávat s takzvanou slávou, popularitou, že vás lidi poznávají na ulici a někde na vás číhají bulvární fotografové. Já se snažím pracovat, soustředím se na nezávislé produkce, a nějakou slávu si dvakrát nepřipouštím. Snažím se zůstat nohama na zemi," uvedl v rozhovoru pro HN Grenier.

Režisér a producent filmu, v němž se objevuje celá řada hollywoodských celebrit, se na tiskové konferenci zamyslel i nad podstatou hollywoodské slávy jako takové: "Než jsem přišel do Hollywoodu, vždycky mě fascinovalo, že všechny hvězdy působí jako jeden pohromadě žijící spřátelený organismus. Že jsou všichni kamarádi. Když pak ale také hrajete v něčem, co vás proslaví, a jdete na červený koberec na předávání Zlatých globů, najednou zjistíte, jak to "kamarádění se s celebritami" vlastně vypadá. Všichni se navzájem znají, protože všichni koukají na filmy a na televizi. Prostě se vzájemně známe jenom z televize, nicméně oboustranně nám to dává pocit jistoty. Takže se zdravíme s Georgem Clooneyem - Ahoj Georgi - Ahoj Adriane, i když žádní velcí kamarádi nejsme. On mě zná z toho seriálu a z nějakých rozhovorů, a já samozřejmě znám jeho, protože Clooneyho zná každý. Formality asi nejsou potřeba, takže všichni působí jako kámoši," popsal Grenier v Karlových Varech.

V současné době chystá Grenier coby režisér další dokumentární film. "Zatím jsem ještě nezačal, ale tématem by měla být láska. Snad z toho vzejde něco smysluplného," uvedl filmař, který se ze světla reflektorů chce stále častěji přesouvat za kameru. Jeho film Teenage Paparazzo bude dnes ve Varech uveden ve 22:30 večer.