Jeden z nejočekávanějších českých filmů letošního roku, akční kriminální thriller režiséra Petra Jákla Kajínek, budí emoce od prvního dne jeho vzniku. Projekt, který vznikal šest let a vystřídali se na něm dva scénáristé a režiséři, jde konečně příští týden do kin.
 
V zádech má obří má marketingovou i mediální kampaň, stejně tak hvězdné obsazení v čele s Tatianou Vilhelmovou, bratry Michalem a Vladimírem Dlouhými a uznávaným ruským hercem Konstantinem Lavroněnkem v hlavní roli.

Zároveň budí diskusi o tom, zda příliš neglorifikuje "nejslavnějšího vězně v republice", na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka. Novináři a odborná kritika se teprve vyrovnávají s uměleckou stránkou filmu, už nyní je ale jasné, že Kajínkovi týden před premiérou výrazně pomůže i další drobný "skandál".
 
Bývalý spolupracovník otce a syna Jáklových, režisér Ivan Fíla, který před třemi lety s Jáklovými ukončil spolupráci a od té doby jejich projekt napadá, je teď obvinil z plagiátorství. "Stáhněte Kajínka z kin," vyzývá režisér Ivan Fíla tvůrce a distribuční společnost HCE s tím, že v jejich filmu na internetu odhalil část svého scénáře, který mu Jáklovi údajně "zcizili" poté, co s ním ukončili spolupráci.

Kajínka prý Fíla viděl v nelegální kopii kolovat na internetu. "Obojí je to nesmysl. Náš film Kajínek nikde na internetu k vidění není, první veřejná projekce pro novináře byla až dnes. A pan Fíla rozhodně nemohl nikde vidět své autorské dílo," oponuje Petr Jákl, producet a režisér filmu Kajínek.
 
E-mail Ivana Fíly adresovaný distributorům a producentům filmu Kajínek, v němž jeho tvůrce obvinil z krádeže konkrétních scén a dialogů, tak dnes samozřejmě vzbudil další vlnu diskusí. Jáklovi se brání: "Film je autorským dílem nás a našeho scénáristy Marka Dobeše," uvedli.
 
Navíc disponují argumenty v podobě oficiálně průkazných dokumentů: odborným posudkem scénáře, který dokazuje, že konečný scénář filmu Kajínek není plagiát, a také smlouvou s Jiřím Kajínkem o poskytnutí jeho jména a příběhu za účelem natočení celovečerního filmu.

Upoutávka na film Kajínek (text pokračuje pod videem)

"Počkám si na novinářskou projekci a uvidím, jakou verzi filmu budou nakonec prezentovat. To, že vykrádají části mého scénaře, jsem věděl už od natáčení. Podstatné ale je, co se objeví v distribuční verzi," řekl na to Fíla už dříve portálu iDnes s tím, že už konktaktoval svého právního zástupce Petra Ostrouchova, aby případně zastavil distribuci filmu Kajínek soudní cestou.

Vidět celý film na pracovní projekci se však ve středu Fílovi nepovedlo. Petr Jákl ho ze sálu nechal vyvést ochrankou. "Nemám zapotřebí, aby člověk, který mi tři roky emailem vyhrožuje, dštil na můj film síru před novináři a zviditelňoval se na něm. Ať si pak koupí běžnou vstupenku a zajde se na našeho Kajínka podívat do normálního kina," vzkázal Jákl Fílovi na následné tiskové konferenci.

"Náš film jde právě do kin a nepřekvapuje nás, že tuto skutečnost využil Ivan Fíla pro své zviditelnění a další nesmyslný a bezdůvodný útok na něj. Pokud by opravdu našel film Kajínek zavěšený protiprávně na internetu, měl by upozornit Českou protipirátskou unii, a nikoli vyhrožovat distributorovi. Film Kajínek žádné části Fílova scénáře neobsahuje a ani nikdy neobsahoval. Tímto Ivana Fílu vyzýváme, aby nešířil poplašné zprávy, které se nezakládají na pravdě," vzkazují Jáklovi týden před oficiálním vstupem Kajínka do distribuce.

Související