Film Český mír od Víta Klusáka a Filipa Remundy se úspěšně představil na mezinárodním festivalu známého dokumentaristy Michaela Moora v americkém Traverse City. Moore, jehož proslavily snímky jako Bowling for Columbine či Fahrenheit 9/11, považuje Český mír za nejlepší dokument, který viděl za poslední rok. Měl to prohlásit v úvodu před projekcí.

Český mír pojednává o nerealizovaném projektu amerického radaru v Brdech, který vyvolával velké vášně i protesty.

Ne festivalu bodoval i Český sen

Film se promítal 30. července večer v hlavním festivalovém kině State Theatre. Po filmu následovala asi hodinová diskuse, kterou Moore, zakladatel a programový ředitel mezinárodního festivalu Traverse City Film Festival, moderoval.

Na otázku "Co má Amerika dělat, aby ji svět přestal vnímat jako válečný stát“, prý filmaři odpověděli, že by Američané měli postavit nové školy, vychovávat odvážné psychology a diplomaty a posílat je do světa místo vojáků.

V zákulisí pak měl Moore autorům filmu nabídnout, že by jej rád uvedl v distribuci v amerických kinech v rámci svého projektu Michael Moore presents.

Klusákův a Remundův předchozí snímek z roku 2004 Český sen se stal na stejném festivalu hitem v roce 2005. Tehdy za něj tvůrci získali cenu, osobně se nicméně přehlídky zúčastnili letos poprvé.

Moore v rozhovoru pro americkou rozhlasovou stanici NPR v dubnu uvedl, že si Český sen zamiloval. Líbil se mu prý především humor, který bývá v dokumentech spíše vzácný.

Filmy Český mír s Českým snem nespojuje pouze slovo v názvu. "Jsou si až komicky podobné pointou - tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře," míní tvůrci.

V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. V Českém míru se dva tábory vášnivě hádaly o něco, co nakonec vůbec nevzniklo. "Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané," řekli Klusák s Remundou.

Film Český mír se v kinech promítá od 6. května.