O prvním ročníku festivalu Manifesto dnes novináře informoval Jiří Králík jako ředitel distribuční společnosti 35 mm, která je dceřinou firmou společnosti HCE.

Vybrané filmy budou mít klasickou distribuční premiéru, poté se objeví na DVD, zřejmě ve spolupráci s časopisem Reflex. Festival se bude konat dvakrát ročně.

"Vždy v září a v dubnu by měl výrazně obohatit filmovou nabídku; provozovatelům kin nabídne možnost uspořádat si svůj vlastní minifestival složený z těchto festivalových hitů," řekl Králík. Projekt je má zpřístupnit všem divákům. Dobrých a úspěšných snímků je podle Králíka stále víc, avšak kromě festivalového publika je nikdo nevidí.

"Většina českých kin se v ekonomické krizi stále více spoléhá jen na osvědčené komerční tituly a 3D filmy, které se staly módou i důvodem k masové digitalizaci kinosálů," vysvětlil Králík.

Do první devítky zařadil například snímky australské monodrama Kluci jsou zpět s Clivem Owenem v hlavní roli, teroristickou černou komedii britského režiséra Christophera Morrise Čtyři lvi, francouzský animovaný snímek Iluzionista a životopisný film o zrodu legendární dívčí punkové skupiny The Runaways, který natočila v celovečerní tvorbě debutující americká režisérka Floria Sigismondiová.

Francouzský snímek Mimina, v němž čtyři filmové štáby současně během tří let zaznamenávaly první tři roky života dětí narozených v Kalifornii, Namibii, Tokiu a poušti Gobi, projekt ozvěn světových festivalů 1. září v pražském kině Atlas zahájí.

Podle Králíka se Manifesto bude konat v sedmi regionech, z nichž každý tvoří dva kraje. "Z každého regionu půjde o šest až osm převážné 'kamenných' kin, za týden bude moci každé z nich uvést celou kolekci či její podstatnou část," uvedl Králík, podle něhož je cílem přehlídky nabídnout kvalitní snímek prakticky pro každou cílovou skupinu a zájemce.

Převažovat budou hrané filmy, ale v kolekci se pokaždé objeví i celovečerní dokument či snímek animovaný.

"Výši vstupného necháváme na kinech," podotkl Králík s tím, že filmy se v distribuci objeví jen ve dvou kopiích. Jedinou výjimkou bude snímek Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2 - Exodus, který se 21. října na česká filmová plátna dostane ve čtyřech kopiích.

Při výběru filmů pro podzimní a jarní část Manifesta hodlá Králík úzce spolupracovat především s karlovarským festivalem a Febiofestem.

Související