Co film, to umělecký úspěch a zároveň i mezinárodní komerční hit.Taková úměra neplatí v Hollywoodu pro žádného jiného tvůrce.

Fenomenální bratři Joel a Ethan Coenové jsou mistři zručného lavírování mezi formami i žánry. Teď do českých kin přišel jejich zatím poslední film, vynikající černá "židovská" komedie Seriózní muž.

Bratr gambler, žena do větru

Na brilantní příběh smolařského vysokoškolského profesora Larryho Gopnika si však čeští diváci museli dlouho počkat. Ačkoliv předchozí filmy Coenových v české distribuci takřka kopírovaly americkou premiéru, Seriózní muž má téměř roční zpoždění - v USA měl film premiéru už na začátku října 2009.

V Česku jej první fanoušci mohli vidět až v předpremiéře na letošním MFF v Karlových Varech, do běžných kin vstupuje teprve příští týden.

V komedii Seriózní muž Coenové vykreslují specifické a zároveň důvěrně známé prostředí svého dětství - oba vzešli z americké maloměstské židovské komunity poloviny šedesátých let.

Příběh nedoceněného profesora Larryho Gopnika je gejzírem typických coenovských nápadů, sarkastických dějových odboček a černého humoru. Larry je ve středním věku, na bezvýznamné americké univerzitě přednáší fyziku a matematiku, klackovitého synka chystá na obřad bar micva, a doma čelí manželce, která mu ostentativně zahýbá s jeho nejlepším přítelem.

Do toho Larrymu přibývají problémy s retardovaným bratrem-gamblerem i s antisemitským sousedem. "Příběh žalu, kde neustále přemýšlíte, zda vás další pointa přinutí smát se, zabít se anebo obojí najednou", Coenové navíc dochutili porcí peprných židovských anekdot i satirou výstižně parodující americkou židovskou komunitu i pokryteckou maloměšťáckou společnost.

Hitem v klubu i multikině

S každým novým titulem bratři Coenové mistrně připisují novou položku pomyslného seznamu "zlatého fondu americké kinematografie" a ani Seriózním mužem se tomuto pravidlu nijak nezpronevěřili.

Na kontě mají ostatně už deset oscarových nominací, z nichž čtyři proměnili v sošku. Stačí vyjmenovat jejich nejslavnější tituly - ať jde o filmy Big Lebowski, Bratříčku, kde jsi?, Muž, který nebyl, brutální noirový thriller Tahle země není pro starý, či loňskou černočernou komedii Po přečtení spalte.

Navzájem se sice obsahově i žánrově liší, jedno mají (kromě specifické atmosféry a černého humoru) ale společné: snadno uspokojí i ty nejnáročnější diváky klubových kin, ale prosazují se lehce i v nabídce mainstreamových multiplexů. Třeba předchozí film osobitého tvůrčího dua Po přečtení spalte vznikl za třicet milionů dolarů, tedy třetinu obvyklého hollywoodského rozpočtu.

V kinech však, i díky atraktivnímu obsazení v čele s Johnem Malkovichem a Bradem Pittem, vydělal přes 165 milionů dolarů. Tříoscarové kriminální drama Tahle země není pro starý vydělalo v roce 2007 díky globální pozornosti coby nejlepší film roku dokonce ještě o deset milionů dolarů víc.

"Coeni" jsou zkrátka v módě. Každá premiéra je světovou událostí. Nejinak tomu bude i v případě novinky, kterou oba bratři právě dokončují: western True Grit, jehož hrdinou je cholerický jednooký šerif, láká na obsazení Jeffa Bridgese a Matta Damona, americkou premiéru má plánovanou letos na Vánoce. Čeští fanoušci by se tentokrát měli dočkat už v lednu.