Nadcházející 67. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, který letos probíhá od 1. do 11. září, nabízí filmovým fanouškům i kritice mimořádně zajímavý program. A celou řadu titulů, které mají šanci uspět i v nadcházející sezoně prestižních filmových cen v čele s Oscary.

Stačí stručný výčet toho nejzajímavějšího z festivalového programu. V Benátkách bude letos k vidění příkladně nový film Sofie Coppolové, Darrena Aronofského či Julie Taymorové, která kdysi posbírala šest oscarových nominací za životopisný film Frida.

Po červeném koberci se projde Natalie Portman, Vincent Cassel, Winona Ryder či oscarová "Královna" Helen Mirren.

A po dlouhé době nechybí v Benátkách ani český zástupce - svůj nejnovější film tu uvede legenda české i světové animace, režisér a výtvarník Jan Švankmajer. Ten navíc přímo na festivalu navíc oslaví své šestasedmdesáté narozeniny. Připadají na 4. září.

Přežít svůj život s grácií

Švankmajer v Benátkách ve světové premiéře uvede svůj očekávaný film Přežít svůj život. Psychoanalytický snímek s komediálními prvky, který líčí příběh muže žijícího jeden život v realitě a druhý ve snu, Švankmajer vytvořil pozoruhodnou metodou kolážové animace fotografií herců, již ještě doplnil o hrané dotáčky.

Do běžné distribuce českých kin snímek míří v listopadu. Ještě předtím ho však čeká mezinárodní pozornost médií i filmových příznivců.

"Já i pan režisér máme samozřejmě obrovskou radost z toho, že náš nejnovější film bude mít premiéru právě na festivalu v Benátkách," uvedl producent Švankmajerova filmu Jaromír Kallista, podle nějž bude film Přežít svůj život uveden mimo hlavní festivalovou soutěž.

"My totiž zásadně nesoutěžíme, protože nastavit objektivní kritéria pro hodnocení je v tomto případě podle nás téměř nemožné," dodal režisér filmu, který přišel na 35 milionů korun, osmi miliony film podpořil český Státní fond na podporu a rozvoj kinematografie.

Premiéra Švankmajerova filmu proběhne 10. září přímo v hlavním festivalovém kině Palazzo del Cinema v kinosálu Sala Grande: ten má kapacitu 1100 míst.

Není divu, že si dramaturgové benátského festivalu v čele s jeho šéfem Markem Muellerem Švankmajerovu novinku do své přehlídky vybrali. Jan Švankmajer patří k tvůrcům, jejichž jména se adepti filmových fakult celého světa učí hned v prvním ročníku.

Jeho filmy Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek či krátké surrealistické animované filmy kombinující prvky loutkařství, kreslené animace a hraného filmu, s nimiž Švankmajer začal poutat mezinárodní pozornost už na konci šedesátých let, už dlouhá léta bez jakékoliv nadsázky patří do zlatého fondu světové kinematografie.

Soutěž třiadvaceti filmů

V hlavní soutěži festivalu v Benátkách se letos sešlo celkem třiadvacet filmů. Porota, jíž letos předsedá režisér Quentin Tarantino, má při rozhodování o vítěze hlavní ceny Zlatý lev na výběr z pestré nabídky žánrů i renomovaných tvůrců.

Mezi nejočekávanější filmy hlavní soutěže patří snímek Černá labuť režiséra Darrena Aronofského. Filmař, který před dvěma lety v Benátkách vyhrál s dramatem Wrestler, tentokrát odkrývá dramatické zákulisí profesionální baletní scény. V hlavních rolích dvojice baletek-rivalek se představí Natalie Portman a Winona Ryder.

Pozornost budí i dokumentární drama I'm Still Here o životě herce a hudebníka Joaquina Phoenixe či moderní adaptace shakespearovské Bouře.

Související