Nejlepším mezinárodním studentským filmem sedmého ročníku festivalu Fresh Film Fest porotci zvolili německý snímek Bez dechu režiséra Visara Moriny, rodáka z kosovské Prištiny. V kategorii debutů zvítězil americký film Neposkvrněné početí malého čudly, cenu za nejlepší experimentální nebo animovaný snímek obdržel francouzský film Divoký.

V soutěži tuzemských děl porota ocenila polohraný dokument Roma Boys - Příběh lásky. Tvůrci si dnes převzali ceny při ceremoniálu v Nové scéně Národního divadla.

Mezinárodní festival debutů a studentských filmů Fresh Film Fest uvedl v Praze v rámci pětidenního programu přes 150 děl - mezi nimi byly snímky celovečerní, krátké a dva filmové seriály. Projekce přilákaly přes sedm tisíc diváků.

Snahou organizátorů festivalu je objevovat a prosazovat nové talentované tvůrce. Předchozí ročníky přehlídky se konaly v Karlových Varech, jedním z důvodů změny místa bylo snížení dotace od města.

Letošní vítězný snímek Bez dechu (Der Schübling) vypráví v 28minutové stopáži příběh Agrona a jeho těhotné přítelkyně Anity, kteří měli štěstí, že se jako jedni z mála dostali z Kosova do Německa. Tam se setkají s Anitiným bratrem, který jim nabídne, že je schová v garáži. Za pár hodin se však objeví policie a Agron s Anitou musejí prchnout do noci. Anitě začnou porodní bolesti a její přítel musí najít pomoc. Bez znalosti cizího jazyka je to ovšem velmi obtížné.

Neposkvrněné početí malého čudly je debutem režiséra Davida Russa z amerického Seattlu, který příběh natočil podle vlastního scénáře. Ve fantasmagorickém vyprávění o neposkvrněném početí se stanou uklízeči nedobrovolnými pokusnými králíky bezskrupulózní firmy, jež chce na trh uvést biochemicky upravené dezerty. Hrdinové se na důmyslně podstrčených halucinogenních sladkostech stanou závislí, jenže záhy se dostaví neočekávané vedlejší účinky konzumace.

Francouzský čtyřminutový snímek Divoký (Sauvage) režiséra Paula Cabona vypráví o bláznivém mužíkovi, kterému zasahující policista splní přání a odveze ho do lesa mezi vlky.

Oceněný český film Roma Boys - Příběh lásky natočila Rozálie Kohoutová. Inscenovaný půlhodinový dokument se věnuje tématu romské homosexuality. Hlavním hrdinou je romský aktivista a gay, jehož známí o jeho orientaci vědí a tento fakt akceptují.

Jeho přítel, s nímž se seznámí přes internet, ovšem pochází z mimopražské tradiční romské rodiny, a tam je situace výrazně odlišná. Porota u snímku vyzdvihla jak nepředpojatý pohled na téma milostného vztahu romských gayů, tak režisérčinu stylově čistou a vtipnou hru s realitou a fikcí.

Cenu diváků si dnes v Nové scéně převzal Pater Sparrow z Maďarska za film 1, který byl na festivalu uveden v rámci soutěže debutů.

Ohlédnutí za festivalem nabízí od pondělí 30. srpna do neděle 5. září server www.docalliancefilms.com, kde budou zdarma k vidění vybrané filmy. Ozvěnám letošního Fresh Film Festu poskytne na podzim prostor i Městská knihovna v Praze.

Související