Celková návštěvnost ve čtyřech ansámblech ND se mezi posledními dvěma sezonami mírně snížila ze 75 procent na 74,6 procenta, když 100 procent představuje situace, kdy by bylo na všechna představení stále vyprodáno.

V případě opery se návštěvnost zvýšila ze 75,4 procenta na 82 procent, činohra zaznamenala nárůst ze 71,8 procenta na 72,4 procenta a balet z 83,2 procenta na 83,8 procenta.

Celkové snížení návštěvnosti způsobila se svými 56 procenty Laterna magika. "V předchozích sezonách, kdy nebyla Laterna magika součástí Národního divadla, vykazovala návštěvnost pod 50 procent," připomíná Černý.

Minulá sezona ND skončila s tržbami 129,5 milionu korun, předešlá s tržbami 123,1 milionu korun. V tržbách minulé sezony je i 6,1 milionu korun tržeb Laterny magiky, které pod ND letos přešla po 18 letech. "Lze říct, že tržby minulé sezony jsou na stejné úrovni, jako v předchozí sezoně," řekl Černý.

Minulou sezonu ND odehrálo 921 představení včetně 72 představení Laterny magiky. I tak jde o větší počet představení než o rok dříve, ještě bez souboru Laterna magika, kdy celkem činohra, balet a opera nabídly 804 představení.

"Přestože jsme loni postavili divácky náročný repertoár, tržební výsledky jsou pozitivní. Výsledky v naší rozpočtové situaci mohou dobře dopadnout pouze tehdy, když budeme hrát a hrát. Tržby jsou pro nás zásadní," zdůraznil Černý.

ND se loni podařilo udržet objem finančních příspěvků a darů na stejné úrovni jako v předcházejících letech, tedy zhruba na sedmi procentech rozpočtu. Ten v roce 2009 činil přibližně 700 milionů korun. Jeho největší část tvoří příspěvek od ministerstva kultury, které letos přispělo částkou 464,1 milionu korun, a to včetně prostředků na investice. Navýšení soběstačnosti by měl přispět i Mecenášský klub Národního divadla.

Výši aktuálního návrhu rozpočtu ředitel Černý neprozradil. "Máme čísla z ministerstva kultury, ale já budu nyní částku rozepisovat do jednotlivých sekcí a souborů. Jasnou představu předložíme koncem září nebo začátkem října, v tuto chvíli to považuji za předčasné," uvedl Černý. Dodal, že tento rozpočtový rok bude "neobyčejně krušný".

"Doufám, že ho ustojíme do vyrovnaného hospodářského výsledku, ale ve své dosavadní práci v příspěvkových organizacích jsem se ještě nikdy nedostal do situace, abychom šli po tak ostré rozpočtové hraně jako letos," prohlásil ředitel divadla.

Nová sezona ND bude podle Černého klasičtěji laděná než ta minulá. "Například v činohře jdeme do velkých světových klasiků, jako jsou Čapek, Shakespeare či Čechov, přestože v případě opery nemůžeme z finančních důvodů realizovat všechny plány," dodal.
Související